banner15

Ayasofya'daki Aşkı-ı Nebi Sergisi bayrama kadar açık

Hat sanatının en güzel örneklerinin yer aldığı Aşk-ı Nebi Sergisi Ayasofya'da Ramazan Bayramı’na kadar gezilebilecek

Ayasofya'daki Aşkı-ı Nebi Sergisi bayrama kadar açık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

‘Hicaz’dan İstanbul’a Hz. Peygamber Sevgisi; Aşk-ı Nebi Sergisi Ayasofya’da açıldı.

Hz. Peygamber’in doğumunun 1443. yılında, 2014 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında açılan ve yurt dışından yabancı hattatların eserleri ile ilk kez gün yüzüne çıkan eserlerin yer aldığı “Hicaz’dan İstanbul’a Hz. Peygamber Sevgisi; Aşk-ı Nebi Sergisi”, ramazanda da gezilebilecek. 

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle Topkapı Sarayı ve Ayasofya olmak üzere iki aşamalı gerekçeleştirilen serginin Ayasofya’da açılan bölümünde, hat sanatının en güzel örnekleri sergileniyor. Sergiler ramazan dolayısıyla bayrama kadar açık kalacak. Sergide, ilahi aşkı ve Hz. Peygamber’e duyulan muhabbet ve sevginin sanat olmuş hali, hüsn-ü hat (güzel yazı) sanatıyla Allah’ın sözleri olduğu için süslenmiş eserler görülebilecek.

YOĞUN TALEPLE UZATILDI

Yerli ve yabancı sanat severlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan ve 15 Temmuz’da kapanması planlanan sergi, yoğun talep üzerine ramazan ayının sonuna  kadar açık kalacak. Hz. Peygamber’in her bir yaşını temsilen 63 eserin yer aldığı sergide, 30 yerli ve 12   yabancı hattatın eseri bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 11:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48