banner15

Balkanlar'da ilk teravih kılındı

Bosna Hersek başta olmak üzere Balkan ülkelerindeki Müslümanlar teravih için camişlere akın etti

Balkanlar'da ilk teravih kılındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ramazan ayının başlamasıyla Balkan ülkelerinde yaşayan Müslümanlar ilk teravih namazını kılmak için camileri doldurdu.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camii teravih namazı için gelenlerle doldu. Müslümanlar, şehirdeki diğer camilere de akın etti.

Bosna Hersek'in kuzeybatısındaki Banja Luka'daki Müslümanlar da ilk teravih namazını, 7 Mayıs'ta eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla resmi olarak açılan tarihi Ferhadije Camii'nde kıldı. 

İlk teravih namazı, Sırbistan'da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinde 150 camide çok sayıda vatandaşın katılımıyla kılındı. Müslümanlar başkent Belgrad'daki tek cami olan Bayraklı'yı da doldurdu.

Balkanların en küçük ülkesi Karadağ'da ramazan ayının ilk teravih namazı başta başkent Podgorica'da olmak üzere farklı şehirlerde bulunan 130 ayrı camide kılındı. Başkentteki Osmanagic ve Starodoganjske camilerinin minareleri kandillerle aydınlatıldı. 

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki tek cami Zagreb Camii, ilk teravih namazını kılmak isteyen vatandaşlarla doldu.

Makedonyalı Müslümanlar ise ilk teravih namazı için başkent Üsküp'teki Mustafa Paşa Camisi'ne akın etti. Ramazan ayını coşkuyla karşılayan Üsküplüler, şehirdeki diğer camileri de doldurdu.

Ramazanı, ilk teravih namazıyla karşılayan Arnavutluk'taki Müslümanlar da başkent Tiran'daki Ethem Bey Camisi'ne geldi. Cami içinde yer bulamayan cemaatin bir kısmı, namazlarını cami avlusunda kılmak zorunda kaldı. 

Kosovalı Müslümanlar ise başkent Priştine'deki Fatih Sultan Mehmet Camisi'ne akın etti. İlk teravih namazı heyecanı başkent dışında Prizren şehrinde de yaşandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 08:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48