Bu yılki fitre miktarı belirlendi

Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yıl fitre sadakası miktarını 15 TL olarak tespit etti

Bu yılki fitre miktarı belirlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yılki fıtır sadakası (fitre) miktarını 15.00 TL olarak belirledi. Fiyat hesaplanırken, fıtır sadakasının Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alındı.

Mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı da göz önünde bulunduruldu. 15.00 TL olarak belirlenen fıtır sadakası bu Ramazan'ın başlangıcından 2017 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede geçerli olacak.

Müzakereler sonucu, bu sene ramazan ayının başlangıcından, gelecek yılın aynı dönemine kadar en düşük fitre sadakası miktarı 15 TL olarak belirlendi. Bu tutarın, ayni veya nakdi ödenebileceği bildirildi.

Tespit edilen miktarın üst sınırı bulunmuyor. Herkesin, hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek meblağı vermesi tavsiye ediliyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu, fitre sadakasını "yaratılmış ve ramazan orucunu tutup iftar etme imkanını elde etmiş olmanın şükrü için, dinen zengin olup ramazan ayının sonuna yetişen Müslüman'ın belirli kimselere vermesi vacip bir sadaka" diye açıklıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 12:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35