banner39

Halkı def çalarak sahura kaldırıyorlar

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük şehrinde, 'Dervişler' olarak adlandırılan yaşlı insanlar halkı sahura def çalarak kaldırıyor

Ramazan 28.07.2012, 16:08 28.07.2012, 16:57
Halkı def çalarak sahura kaldırıyorlar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük şehrinde Ramazan gelenekleri asırlardır devam ediyor. Şehirde 'Dervişler' olarak adlandırılan yaşlı insanlar halkı sahura def çalarak kaldırıyor. Dervişlerin def eşliğinde mani söyleyerek halkı sahura kaldırma geleneğine yediden yetmişe herkes büyük ilgi gösteriyor. Bu işi sırf Allah rızası için yaptıklarını söyleyen Dervişler, bunun karşılığında hiçbir maddi çıkar beklemediklerini söylüyor.

Kerkük'ün Piryadi semtinde yıllardır halkı defle sahura kaldıran Derviş Necdet, hiçbir ırk ayrımını yapmadan her evin kapısına uğruyor. Necdet bunu karşılıksız ve sadece Allah rızası için yaptığını ifade ederek, "Öncelikle herkese hayırlı Ramazanlar. İki saat içerisinde bu bölgeyi dolaşarak halkı sahura kaldırmaya çalışıyoruz. Manilerler ve defle vatandaşları uyandırıyoruz. Bazıları davul ile sahura kaldırıyorlar, ama biz defi tercih ediyoruz. Bu, bizim adetimiz."

Sahur için uyanan halk ise bu durumdan çok memnun olduklarını söylüyor.
Cüneyt Abbas isimli vatandaş ise, "Yorgunluktan bazen sahura kalkamıyoruz. Ama def sesini duyunca uyanıyoruz hemen. Allah onlardan razı olsun "dedi.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?