İtikaf için camiler hazır

Türkiye genelinde 8 bin 801 cami, ramazan ayının en önemli sünnetlerinden olan itikaf ibadeti için kapılarını açıyor

Ramazan 05.07.2015, 13:43 05.07.2015, 13:43
İtikaf için camiler hazır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ramazan ayının önemli sünnetlerinden olan itikaf ibadetini yapmak isteyenler, 7 Temmuz Salı gününden itibaren camilerde itikafa girebilecek.

Ramazan ayı denince akla gelen en önemli ibadetlerden olan "itikaf", Allah'ın rızasını kazanmak için belli bir adab içerisinde kalmak ve ibadetle meşgul olmak anlamına geliyor. Ramazan ayının son 10 gününde gerçekleştirilen itikafa girenlere "mütekif" veya "akif" deniliyor.

Modern hayatın yoğunluğu içinde kendisine zaman ayıramayan Müslümanlar için bulunmaz bir nimet olarak görülen "itikaf" ibadeti, ramazan ayının manevi ikliminden yararlanmak ve Kadir Gecesi'ni tam olarak idrak edebilmek adına da büyük önem taşıyor.

8 BİN 801 CAMİ İTİKAF İÇİN HAZIR

Diyanet İşleri Başkanlığı, itikafa girilecek camileri belirledi. Yurt genelinde 8 bin 801 cami itikafa girmek isteyenler için hazırlanırken, Ankara'da 268, İstanbul'da 267 camide itikafa girilebilecek.

Ankara'da Kocatepe, İstanbul'da Fatih ve Yavuz Sultan Selim Camilerinin de yer aldığı itikafa girilecek camilerin listesine, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ramazan ayı için hazırladığı "ramazan.diyanet.gov.tr" adresinden ulaşılabilecek.

"ramazan.diyanet.gov.tr" internet adresinde yer alan "cami bilgileri" bölümünden ülke, il, ilçe ve faaliyet türü seçimi yapıldığı takdirde, camilerde gerçekleştirilecek bütün faaliyetlere ulaşılabiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?