banner39

Kadir Gecesi'nde camiler doldu taştı

Kadir Gecesi dolayısıyla Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi İstanbul'da da halk özellikle Selatin camilerine akın etti

Ramazan 04.08.2013, 09:45 04.08.2013, 10:06
Kadir Gecesi'nde camiler doldu taştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve ''bin aydan daha hayırlı'' olarak kabul edilen Kadir Gecesi'nde İstanbullular camilere akın etti.

Çok sayıda vatandaş, Kadir Gecesi dolayısıyla Eyüp Sultan, Fatih, Süleymaniye ve Sultanahmet camileri başta olmak üzere kentteki birçok camide iftardan önce hazır bulundu. Orucunu açan vatandaşlar, camilerde teravih namazını eda etti, okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahileri dinledi.

SULTANAHMET CAMİİ

Orucunu At Meydanı'nda ve Sultanahmet Camii'nin avlusunda açan vatandaşlar, caminin girişinde ve şadırvanında uzun kuyruklar oluşturdu. Vatandaşlar caminin içinin yanı sıra avlusu ve bahçesinde de teravih namazı kıldı. Geceyi ihya etmek için bazı Müslüman turistlerin de camiye geldiği görüldü. Bazı vatandaşların Kur'an-ı Kerim okuduğu caminin bahçesinde turistlerin de fotoğraf çektiği görüldü.

EYÜP SULTAN

Vatandaşlar, Kadir Gecesi dolayısıyla Eyüp Sultan Camii'ni de doldurdu.  Evlerinden getirdikleri iftariyeliklerle cami çevresinde oruçlarını açan vatandaşlar, akşam namazını Eyüp Sultan ve çevredeki camilerde kıldı. Akşam namazının ardından vatandaşlar, Eyüp Sultan türbesinin önünde dua edip, Kur'an-ı Kerim okudu.

Bazı vatandaşlar teravih namazını, caminin dolması nedeniyle iç ve dış avlularda yerlere serilen hasırlar ve beraberlerinde getirdikleri seccadeler üzerinde kıldı.

ANKARA

Kadir Gecesi, Ankara'nın çeşitli camilerde idrak edildi.

Kur'an-ı Kerim'de bin aydan hayırlı olduğu bildirilen Kadir gecesini ibadetle geçirmek isteyen Ankaralılar camilere akın etti. Kadir Gecesi'nin faziletinden yararlanmak isteyen Ankara halkı, akşam saatlerinden itibaren camilerin yolunu tuttu.

Ankara'nın manevi şahsiyetlerinden Hacı Bayram Veli hazretlerinin türbesi ve camiisi ziyaretçi akınına uğradı. Kadın, erkek, genç, yaşlı demeden türbeye gelen Ankaralılar camide namazlarını kıldı. Daha sonra Hacı Bayram Veli türbesinde ellerini açarak Yaradan'dan affedilmeyi diledi. Camide yer bulamayan Ankaralılar, yerlere hasırlarını sererek namazlarını kıldı. Türbe bahçesinde kadınların yerlere hasır sererek, ibadet etmeleri dikkat çekti.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?