Küba'da ilk mescid açıldı

Küba’da, ramazan ayında Müslümanların ibadetlerini yerine getirmebilmeleri için mescid açıldı. Mescidin açılmasıyal birlikte buradaki Müslümanlar ilk kez büyük bir yerde teravih namazı kıldı. Ülkede hiç cami bulunmuyor

Küba'da ilk mescid açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Amerika ülkesi Küba'da hiç cami bulunmadığı için Ramazan ayında geniş bir mekanda cemaatle namaz kılamayan Müslümanlar için mescid açıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından açılan mescidin cami yapılana kadar hizmet vermesi bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Küba’da ramazan ayında Müslümanların ibadetlerini yerine getirmeleri için bir mescit açıldığını ve bu mescidin TDV'nin katkılarıyla Küba’ya yapılacak olan cami tamamlanana kadar açık olacağını söyledi.

Küba'nın, Havana kentinde tarihi bir mekanı mescit için tahsis ettiğini belirten Palakoğlu, ramazan ayında buradaki Müslümanların ilk kez bir mekanda teravih ve cuma namazlarını kılabildiklerini söyledi.

Tahsis edilen bu mekanın 200 metrekare olduğunu ve Küba’da yapılması planlanan caminin açılışına kadar hizmet vereceğini belirten Palakoğlu, inşa edilecek caminin yer tahsis işleminin bittiğini, projelendirme ve teknik hazırlıklarla ilgili sürecin de başladığını kaydetti.

Küba’da yerli Müslümanların daha önce namaz kılabilecekleri bir mekanın olmadığını kaydeden Palakoğlu, sadece diplomatların gidebildiği eski müzenin içinde bir yerin bulunduğunu hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 18:11
banner53
YORUM EKLE

banner39