banner15

Ramazanda takvim birliği yine sağlanamadı

Türkiye ve Arap ülkelerinin önemli bir kısmında ilk oruç bugün tutukurken Fas ve Umman ramazanın yarın başlayacağını ilan etti

Ramazanda takvim birliği yine sağlanamadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin yanı sıra pek çok Arap ülkesi bugün ramazanın ilk gününü idrak edecek.

Suudi Arabistan Kraliyet Divanı'ndan yapılan açıklamada, bugün ramazanın ilk günü olduğu duyuruldu. Katar'da Vakıflar ve Dinişleri Bakanlığı'na bağlı Ramazan Hilalini Görme Komisyonu da hilalin görüldüğünü açıkladı. Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt, Ürdün, Filistin, Libya, Lübnan, Irak ve Etiyopya da ramazanın bugün başlayacağını ilan etti. Yemen Müftülüğü, bu yıl ilk defa Suudi Arabistan'da hilalin görüldüğünün ilan edilmesini beklemeden bugün ramazanın ilk günü olduğunu açıkladı.

FAS VE UMMAN’DA İLK ORUÇ YARIN TUTULACAK

Fas Vakıf ve Din İşleri Bakanlığından yapılan açıklama, "1437 hicri yılı ramazan ayı başlangıcı salı günü olarak belirlenmiştir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ramazan ayı başlangıcını belirleyen hilalin tüm gözetlemelere rağmen görülmediği kaydedildi.

Umman Sultanlığı ise hilalin görülmemesi nedeniyle ramazanın ilk gününün salı günü olacağını ilan etti.

Tunus Uzay Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Semir bin Abdullah Tunus'ta hilalin görülme ihtimalinin çok zayıf olduğunu, Madagaskar adası ve Somali'de görülme imkanının bulunduğunu söyledi.

Buna göre, henüz ramazan hilali konusunda resmi bir açıklama yapılmazken genel kanaate Tunus'un da tüm İslam dünyasıyla hareket ederek aynı günde oruca başlanacağı düşünülüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 08:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48