'Tekne Oruçlu' çocukların iftar sevinci | FOTO

Siirt’te 'tekne orucu' tutan çocuklar, özel bir iftar etkinliği ile oruçlarını neşeyle açtılar. Öğle ezanıyla başlayan iftar etkinliğine yaklaşık 250 çocuk katıldı.

'Tekne Oruçlu' çocukların iftar sevinci | FOTO

Siirt Belediyesi, İlim Yayma Cemiyeti Siirt Şubesi ve Siirt İnsani Yardım Derneği tarafından "tekne orucu" tutan çocuklara iftar programı düzenlendi.

 

Naci Kutlu (Üçgen) Parkı'nda "çocuklara Ramazan'ı anlatmak ve oruca alıştırmak" amacıyla düzenlenen etkinliğe, yaşları 4 ila 10 arasında değişen yaklaşık 250 çocuk katıldı.

 

Anadolu'da eski ve köklü bir gelenek olan ancak zamanla unutulmaya yüz tutmuş olan “Tekne Orucu” tutan çocuklar, öğle ezanıyla oruçlarını açtılar.

 

Programa katılan Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, çocukların tekne orucu iftar sevincine ortak oldu.

Oruç tutma yaşına gelmeyen çocuklara orucu sevdirmeyi, tanıtmayı, onların güzel anılarla büyümelerini sağlamak için tutturulan “Tekne Orucu”  bir gelenektir ve bu unutulan geleneği yaşatmak ve onların küçük dünyalarında büyük izler bırakma adına yapılan programda Ramazan davulcusu ve palyaço gösterisi yapıldı.

 

Tekne Orucu iftar programı, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. Çıkışta çocuklara dondurma dağıtıldı. 

Tekne Orucu (çocuk orucu) nedir? 

Ramazan ayında eskiden mutfaklarda büyük ekmek tekneleri bulunurmuş, çocuklar ve yaşlılar oruç tutarlarken zorlandıkları durumda işte bu kocaman ekmek teknelerinin arkasına gizlenerek karınlarını doyurup, oruçlarına kaldıkları yerden devam ederlermiş bunun adına da Tekne Orucu derlermiş. Tekne orucu bir Anadolu geleneğidir. Bütün gün oruç tutamayan çocukların, günün sadece bir bölümünü oruçlu geçirmesine tekne orucu deniyor.

Kaynak: Bizim Haber Ajansı 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2018, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER