banner15

Erol Dilaver ile bir Esenköy sohbeti

İbrahim Ethem Gören, Erol Dilaver ile ilgiyle okuyacağınızı düşündüğümüz, içinden Esenköy geçen bir mülakat gerçekleştirdi

Erol Dilaver ile bir Esenköy sohbeti

İbrahim Ethem Gören/Dünya Bülteni

Yalova’nın şirin ilçesi Esenköy maviyle yeşilin, deniz ile ağacın iç içe geçtiği müstesna bir tatil beldesi. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle uzun yıllar dini hassasiyetlere sahip vatandaşlarımızın yaz aylarında tatil için tercih ettiği esenköy, günümüzde yer yer eski hassasiyetlerini kaybetmeye başlamış olsa da yaz dinlenmeleri için çokça gidilen yerlerin başında yer almaya devam ediyor.

KANARYA CAMİİ’NİN ESENKÖY’DE ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

Camilerin şehirlerde önemli yeri vardır. Bilindiği üzere Osmanlı şehirleri cami merkezli olarak kurulurdu. Kanarya Camii şehrin merkezinde yer almasa da Esenköy ve misafirleri için olmazsa olmaz bir ibadethane. Yatsı namazı cemaatinin sabah namazına da geldiği, sabah namazına bayanların da kendilerine ayrılan bölümde imamın ardında safları sıklaştırdığı Esenköy’de cami merkezli tatil söz konusu.

Camii

CAMİİ MANZARALI PLAJ!

Dönüşüm, gelişim ve dahi terakkî her an devam ediyor! Son zamanlarda Esenköy Belediyesi Kanarya Camii’nin hemen karşısındaki kumsalın bile plaja dödüştürülmesine göz yummuş. Camide cenaze namazlarında, hatim dualarında ve mevlit programlarında ses dışarıya veriliyor. Böylece helâl ile haram birbirine karışıyor. İmamefendi, Davudi sesiyle Kur’an-ı Kerim’i tilavet ederken, son yıllarda tatil sezonuna tevafuk etmeye başlayan Ramazan-ı Şerif aylarında bile İslâm’ın en temel rükünleri maalesef görmezden geliniyor.

TÜRKİYE’NİN İLK KADINLAR PLAJI ESENKÖY’DE

Esenköy Türkiye’nin ilk kadınlar plajına sahip olmasıyla da nâm salmış bir yer. İlçede bayanlara ait birkaç adet plaj mevcut. Dini hassasiyeti bulunan erkekler için de Esenköy’de plaj ihtiyacı söz konusu. Hemen her tarafı ücretli plaja dönen Esenköy’de ukba kaygısı taşıyanların denize girmeleri günden güne zorlaşıyor. Bununla birlikte ilçenin 4 kilometre dışında, Armutlu yolunda kayalık bir alan var. Sadece erkeklerin girdiği/girebildiği, kıyısı taş kütlesinden müteşekkil alan, halk arasında “Hacılar Plajı” olarak anılıyor. Esenköy tatillerimizde cennetmekan Abdülkadir Kibar Ağabeyimizle birlikte serin sularıyla boğuştuğumuz Hacılar Plajı’nın hemen başında bulunan horhor çeşmesi lisan-ı haliyle hafi bir zikri terennüm ediyor!

DR. NİYAZİ KURTULMUŞ ESENKÖY’E İLK GELENLER ARASINDA

Dr. Niyazi Kurtulmuş, Esenköy’e ilk gelenler arasında. Merhum Kurtulmuş, Esenköy’e 1960’lı yılların başında dava arkadaşlarıyla birlikte gelerek kamp kurmuş, ilmî çalışmalarda bulunmuş. Bu keşfin hemen akabinde İmam Hatip Okulu talebelerini de bir yandan tatil, diğer yandan da müzakere ve mütalaa çalışmaları için Esenköy’e getirmişler.
Dr. Kurtulmuş ile birlikte Haseki Eğitim Kurumu’nun kurra hafızlarından Merhum Ahmet Muhtar Büyükçınar, Halil Ziya Erce, Eski Muhtar Osman Bey de kadim ilçeye ruh ve mana katan isimler olarak karşımıza çıkıyor.
Sonraki dönemlerde Enver Baytan Hoca (rahmetullahi aleyh) Pazar günleri Kanarya Camii’nde tefsir sohbetleri ve irşad programlarına uzun yıllar devam etmiş. Selamiçeşme Camii’nin emekli imam hatibi Osman Çalış Hocaefendi, Ziya Belviranlı, Necmettin Türinay, Halil İbrahim Perçinkaya, Erhan Erken, Ekrem Kızıltaş, Osman Kısakürek, Merhum Abdülkadir Kibar, Naci Topsakal, Erol Dilaver, Salih Uyan, Celaleddin Gökçek, Nurettin Uç, Esenköy’de yazlığı bulunan büyüklerimizden bazılarını oluşturuyor.

BURANIN ADI ESENKÖY OLSUN

50-60 yıl önce karayolu olmadığı için Esenköy’e ulaşımın denizden motorlarla ve kum tekneleriyle sağlandığını Esenköy’ün yaz mukimlerinden Erol Dilaver’den öğreniyoruz.
Esenköy’ün önceki ismi Katırlı. 1950’li yıllarda beldeye gelen dönemin İstanbul valisi Fahrettin Kerim Gökay sürekli esen rüzgârından ilham alarak “Buranın ismi Esenköy olsun” demiş ve kasabanın ismi böylelikle Katırlı’dan Esenköy’e terfi etmiş.
Geçtiğimiz hafta tatil için bulunduğum Esenköy’de bir yatsı namazını Kanarya Camii’nde kıldım. Safta Erol Dilaver Üstadımıza tevafuk edince okumakta olduğunuz yazı ortaya çıktı. Mülakata katkıları için Ekrem Kızıltaş Bey’e teşekkür ediyorum.

esenköy 2

Erol Bey Esenköy’ü nasıl keşfettiniz?

Bir keşif sayılmaz, yakın arkadaş çevremizde meşhur bir yer idi Esenköy, muhafazakar ahalisi, kadınlar plajı ile, muhterem Ekrem Kızıltaş ağabeyin bir hafta sonu bizi yazlığına davet etmesiyle geldik ve 20 küsur yıldır ayrılamadık.

Esenköy’ün havası, suyu nasıl? Hakikaten havası esiyor mu?

Esenköy deniz kenarında olmasına rağmen esen rüzgarları nedeniyle nem oran düşük ve oksijeni bol bir yer.

Kaç yıldır geliyorsunuz? Esenköy’de ne arıyorsunuz?

30 yıla yakın zaman oldu… En başta muhabbet, sohbet aradıklarımız, bunlara ilaveten şehrin karmaşasından kurtulup huzur bulmak istiyor insan.

ARADIKLARIMIZIN TAMAMINI ESENKÖY’DE BULDUK

Aradıklarınızı bulabildiniz mi?

Tamamını bulduk desem yeridir.

Deniz

Esenköy’e İstanbul’dan tatil için ilk kimler gelmiş?

Esenköy’e tatil için İmam Hatip talebelerinin dinleneceği, okul dışı çalışmalar yapabileceği bir yer olarak düşünülmüş.

Sohbet esnasında pek çok isim saydınız. Adlarını andığınız üstadların büyük bölümü garik-i rahmet oldu. Sizce Esenköy hangi yönleriyle onları buraya çekmeyi başardı?

O zamanki büyüklerimizin burayı yol üzeri olmaması sebebiyle ve ahalisinin muhafazakar yapısı sebebiyle tercih ettiğini biliyoruz. Hatta ilk gelenler kum çıkarma gemileriyle gelmişler diye de duymuşluğumuz da vardır.

Bu bağlamda beldenin bölgedeki tatil yerlerinden, mesela hemen yanı başındaki Çınarcık’tan farkı ne?

Aslında iklimi ve ahalisinin dindar, muhafazakâr yapısı denebilir.

30 yıldır geldiğinizi belirttiniz. Burada nasıl bir değişim ve dönüşüme şahit oldunuz?

esenköy 1

Kalabalıklaşma sebebiyle daha karmaşık bir yapıya büründü ve bizim açımızdan eski Esenköy havasından hızla uzaklaştı artık “her şeye rağmen” geldiğimiz bir yer oldu.

KANARYA CAMİİ TOPLANMA MERKEZLERİNDEN BİRİDİR

Kanarya Camii Esenköy için ne ifade ediyor?

Kanarya Camii Esenköy’ün toplanma merkezlerinden biridir. Burada camiyi yaptıran ve önayak olanları rahmetle yâd etmek bir vazifedir diye düşünüyorum.

Camiinin alt katında bulunan kıraathane sohbetleri için de bir paragraf açalım isterseniz. Burada neler konuşuluyor?

Burada aklınıza gelebilecek tüm siyasi ve dini meseleler konuşulur ve hasbihal edilirdi. Gece yarıların kadar süren, sonrasında ‘Hadi Usta’nın dondurmacısında neticelenen sohbetler yapılırdı. Halen de biz pek katılamasak da yapılmakta…

İlçenin eskileri 20 yıl önce Esenköy çarşısında “Şortla gezinmez” şeklindeki bir tabelanın varlığından bahsediyor. Siz gördünüz mü böyle bir tabelayı? Hakikaten o dönemde şortla gezilmiyor muydu?

Tabelayı gördüğümü hatırlıyorum, ‘uzun haşema’ dediğimiz deniz kıyafetleriyle de köye inilmezdi, normal elbise ile gidilir, denize gireceğiniz yerde üstünüzü değişir, denize girerdiniz. Denizden sonra da tekrar üstünüzü değişir, köye öyle gelirdiniz.

Okuyucularımıza nasıl bir mesaj iletmek istersiniz?

Esenköy’ü yâd etmek sebebiyle oraya gitmemize vesile olan merhumların ruhlarına birer Fatiha okuyalım.

HANIMLAR PLAJI KAVRAMI İLK DEFA ESENKÖY’DE ORTAYA ÇIKTI

Esenköy’de üç adet hanımlar plajı mevcut. Bu haliyle de Çınarcık, Yalova hatta Bursa’dan mütesettir olan ve olmayan hanımların günübirlik yüzmek için geldikleri bir yer.
Hanımlar Plajı isim olarak ilk defa 80’lerin sonunda Esenköy’de ortaya çıktı. Sonrasında zaman zaman kaldırıldı ve yeniden kuruldu. 28 Şubat döneminde hanımlar plajı kaldırıldı.
Şu anda Esönköy’ün 6 camisi mevcut. Bunlardan Merkez ve Kanarya Camii’nde hemen her vakitte İstanbul’un ve Türkiye’nin tanınmış imamları imamete geçebilir ve yine her vakit sonrası tanınmış kariler aşr-ı şerif okuyabilirler.
Hemen her vakit namazında dolu olan Kanarya Camii ya da Merkez Camii’nin çay ocağında, limandaki ya da diğer çay bahçelerinin herhangi birinde zaman zaman oldukça yoğun dini ya da entelektüel sohbetlere şahit olabilirsiniz.
İnsanlar Esenköy’ün yukarısında bulunan köyleri ya da ormanları gezer, Armutlu’ya kaplıcaya gider ve genellikle sohbet ederler.

Eyvallah Erol Bey. Esenköy’de tekrar görüşmek ümidiyle.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2017, 17:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35