Obama ve Ruhani'den nükleer anlaşma açıklaması geldi

İran ile 5+1 ülkelerinin Nükleer Program hakkındaki anlaşması hakkında açıklama yapan Obama ve Ruhani, her iki taraf için de olumlu sonuçlandığını söyledi

Obama ve Ruhani'den nükleer anlaşma açıklaması geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya’nın yürüttüğü nükleer müzakerelerde anlaşmaya varıldı.

Tarihi anlaşmayla ilgili ABD Başkanı Barack Obama ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den açıklama geldi.

ABD Başkanı Barack Obama, İran ile Batılı ülkeler arasında varılan tarihi nükleer anlaşmanın İran’ın nükleer silah elde edebileceği tüm yolların önünü kestiğini söyledi.

Bugün önemli bir gün" diyen Obama, "Daha önce Sovyetler Birliği ile yapılan anlaşmayla nükleer silahların Ortadoğu’ya yayılması engellenmişti. Bugün büyük bir adım atıldı. Bugün bu anlaşmayı İran nükleer silah elde edemeyecek.

İran artık nükleer silaha erişemeyecek. Santifrüjlerin 3’te 2’sini kaldıracak. İran silah seviyesinde plütonyum üretemeyecek. 15 yıl ağır su reaktörü uygulayamayacak. Bu korkak bir anlaşma değildir. Anlaşmanın bazı maddeleri 25 yıl yürürlükte kalacak. Herhangi bir şüphe durumunda denetlemeler yapılacak.

İran çok önemli adımlar attı. İran, önümüzdeki 10 yıl anlaşmaya bağlı kalmalıdır. 5 yıl boyunca silah, 8 yıl da füze ambargosu devam edecektir. İran anlaşmaya uymazsa bütün yaptırımlar geri gelecektir. İran hükümeti uluslararası baskı nedeniyle masaya oturdu ve bu anlaşmayı imzaladı.

Ciddi yaptırımlar uyguladık ve sonucunu aldık. Anlaşma olmazsa İran faaliyetlerini artırıp bombaya erişebilirdi. Anlaşma olmazsa İran’ın nükleer programı durdurulamazdı. Diplomatik çözüm olmasaydı, askeri çözümün uygulanıp uygulanmayacağı düşünülecekti. İran bu anlaşmayı ihlal ederse tüm yaptırımlar geri gelecektir. Bu anlaşmadan vazgeçmek sorumsuzluk olurdu. Kongrede reddedilirse bu kararı veto edeceğim." dedi.

İran lideri Ruhani anlaşma ile ilgili yaptığı açıklamada; "Kaybeden de kazanan da yok" ifadesini kullandı.

Ruhani, "Birçok alanda gerekli adımları atmaya devam edeceğiz. Bu anlaşma bizim için adil bir anlaşmadır. Bir taraf için kayıp, bir taraf için kazanç değildir. Kaybeden de kazanan da yoktur. Ülkede anlaşmayla ilgili farklı sesler yükseldi ama bir uzlaşma sağlandığını da söylemek istiyorum" dedi.

 

İRAN MUHAFAZAKARLARI RAHATSIZ

Anlaşmada BM'nin İran'a uyguladığı silah ambargosunun beş yıl daha yürürlükte kalacağı, füze yaptırımlarının da sekiz yıl kaldırılmayacağını belirtildi.

Batılı bir diplomat, Associated Press'e yaptığı açıklamada, anlaşma kapsamında Birleşmiş Milletler müfettişlerinin İran'da, denetim amacıyla askeri tesislere girmeleri konusunda uzlaşma sağlandığını belirtti. Diğer taraftan anlaşma kapsamında, İran'ın BM tarafından gelecek askeri tesislere giriş talebini sorgulama hakkı bulunuyor.

İran'daki muahfazakar kesim anlaşmanın yenilgi olarak yorumlamasını yaparken Ruhani anlaşmanın "yeni ufukları ortaya çıkardığını" söyledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 14:30
banner53
YORUM EKLE

banner39