banner39

Saraybosna'da Mısır eylemi

Bosna Hersek Mısır Birliği Mısır'ın Saraybosna Büyükelçiliği binası önünde protesto gösterisi düzenlendi

Röportaj 24.01.2016, 16:51 24.01.2016, 16:51
Saraybosna'da Mısır eylemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır devriminin 5. yıl dönümü kapsamında, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da protesto gösterisi düzenlendi.

Bosna Hersek Mısır Birliği tarafından düzenlenen gösteride katılımcılar, başkentteki Mısır'ın Saraybosna Büyükelçiliği binası önünde toplandı.

"Herkes için demokrasi ve özgürlük", "Halkın isteği kazanacak, Mısır halkı özgür olacak" gibi dövizler ile Mısır'ın darbeyle görevinden alınan seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğrafı ve Mısır bayrakları taşıyan göstericiler, mevcut Mısır hükümetini protesto etti.

Bosna Hersek Mısır Birliği Başkanı Farid Ali Al Zayat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün Mısır yönetiminde olan askeri rejimin ülkeyi geriye götürdüğünü ifade ederek, "Ülke tamamen harap olmuş durumda, daha kötüsü olamazdı" dedi.

Mısır cezaevlerinde 55 masum insanın nedensiz yere tutulduğunu belirten Zayat, "Muhammed Mursi adil seçimlerle başa gelmiş ilk cumhurbaşkanıydı ve şimdi sebep gösterilmeden idama mahkum edilen devrik bir lider haline geldi" ifadesini kullandı.

Zayat, Mısır halkının özgürlükleri için mücadele etmeye devam edeceğini söyleyerek, ülkedeki siyaset ve eğitim gibi sistemlerin en alt seviyede olduğunu kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?