Uçmayan köy kalmasın!

SUSHM’nin, “Uçmayan Köy Kalmasın” adıyla hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesiyle Sivrihisar’da yaşayan köylülerden birçoğu uçuş deneyimine sahip oluyor

Uçmayan köy kalmasın!

İbrahim Ethem Gören | Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

Eskişehir’in Sivrihisar İlçesi’nde bulunan Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi (SUSHM) sosyal sorumluluk projesi kapsamında Sivrihisar’da uçağa henüz binmemiş vatandaşlarımızı gökyüzüyle buluşturuyor. SUSHM’nin Genel Sekreteri Yener Sonuşen ve Organizasyon Komite Başkanı Ayşe Senan Öztürk ile Uçmayan Köy Kalmasın projeleri üzerine hasbihal ettik. 

Gökyüzünde kanatlanıp uçmak ister misiniz? Ya da gelin bu ütopik soruyu şu şekilde daraltalım; gökyüzünde bir uçakla uçmak ister misiniz?

Son 15 yıldır hava yolu taşımacılığının Türk ekonomisinin önemli etkenlerinden biri olmasıyla da, bulutlar içerisinde süzülüp giden bir uçakla uçabilmek artık bir hayâl olmaktan çıktı. Türkiye’de pek çok insan uçma şansına erişebilse de,  ülkemizde henüz gökyüzü ile tanışamayan ve bunun günümüz hayatı içindeki önemini hissedemeyen pek çok insan var.

UÇMAYAN KÖY KALMASIN

Eskişehir’in Sivrihisar İlçesi’nde bulunan Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi (SUSHM), hayatında hiç uçma şansı bulamamış olanları gökyüzüyle tanıştırmak için bir proje başlattı. SUSHM’nin, “Uçmayan Köy Kalmasın” adıyla hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesiyle Sivrihisar’da yaşayan köylülerden birçoğu uçuş deneyimine sahip oldu/oluyor. 

Projede yer alan pilotlar; Ali İsmet Öztürk, Fevzi Ak, Erdoğan Menekşe, Ahmet Emin Bekmezci ve Şadi Keskin eşliğinde ilk kez uçma fırsatı bulan Sivrihisarlı köylüler, kadın-erkek, çoluk-çocuk demeden uçuş deneyimini yaşama fırsatı buluyorlar.  

Merkez’in yöneticileri Sivrihisar ilçesine bağlı köylerin Muhtarlarıyla temas kurarak uçuş listelerini hazırlamalarını talep ediyor ve Muhtarlar, köylüleriyle görüşerek listeler hazırlanıyor. Yetişkinlerin yanında henüz küçük çocuklar da projeye dâhil edilerek velilerinin muvafakati ve refakatiyle birlikte uçma hayallerine kavuşuyor. 

İlki, Eylül ayında düzenlenen etkinlikte bugüne kadar İstiklalbağı, Yeşilköy, Ballıhisar ve Tekören köylerinden yüzlerce kişi, gökyüzüyle buluşarak doğup büyüdükleri topraklara gökyüzünden ilk defa baktılar. 

Daha önce hiç uçağa binmemiş olan köylüler Cessna 172 tipi pilot dahil 4 kişilik, Ultralight tipi pilot hariç tek kişilik uçaklarla ve Md 500 tipi pilot dahil 4 kişilik helikopterle Eskişehir semalarında 15’er dakikalık sürelerle uçuyor. Ve tabii arkalarında bir dolu güzel hatıra bırakıyor. 

“BENİM TARLADA SU BORUSU PATLAMIŞ, İNDİRİVERİN GARİ!”

Şu cümle, Yeşilköy muhtarına ait: "Bizim köylüye dedim ki, iki, üç kişi birleşin bir uçak alın şu meydanda uçsun"! Hasılı, Türk İnsanı gibisi yoktur! Ya da tarlasını ilk defa havadan gören birinin söylediği gibi: “Amanin benim tarlada su borusu patlamış, indiriverin beni gari”…. 

TÜRKİYE’NİN İLK HAVA PARKI 

Türkiye’nin ilk hava parkı olan Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi’nin kapıları, havacılık aşığı herkes için her daim açık.

 ABD’de 8.640, Avrupa Birliği ülkelerinde ise 10 bin civarında benzer hava parkının bulunduğuna dikkat çekilirse, “Türkiye hava parkı alanında henüz emekliyor” diyebiliriz. 

Pek çok insanın sivil havacılıkla tanışıp, hayallerini gerçekleştirmesinde önemli rol oynayan hava parklarının sayısı Türkiye’de arttıkça sektör de gelişecek. Bu bağlamda her şeyin henüz çok başındayız. Ülkemizde bu tohumlar henüz yeni yeni ekiliyor. 

HER ŞEHRE BİR HAVA PARKI 

Sivrihisar’daki havaalanı büyüklüğünde olmayan ancak çok fonksiyonlu parkta vatandaşlarımız sivil havacılıkla tanışabilme imkânını buluyor. Yakın gelecekte her şehrimizin hava parklarıyla tanışmasını ümit ediyoruz. 

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi Organizasyon Komitesi Başkanı Ayşe Senan Öztürk, projenin amaçlarını Türkiye’nin ilk milletlerarası akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk’ün şu cümlesiyle özetliyor: “Küresel güce sahip ulusların uzay araştırmaları için yarışa girdikleri bir çağda İstikbal göklerde iken artık Mars’tadır. 

Bu durumda hemen her alanda olduğu gibi havacılık sektöründe de yakın gelecekte milletimizin hedeflerine ulaşabilmesi için vatandaşlarımızın sivil havacılık ile tanışması ve bu şuurla gelecek nesillerin havacılarının yetiştirilmesi için merkezimiz elinden geleni yapmaktadır. Nihayetinde gökyüzü de bir varlıktır ve öğretir.” 

Konuyla ilgili olarak Türkiye’nin ilk hava parkının genel sekreterliğini üstlenen, gökyüzü sevdalısı Yener Sonuşen ile de hasbihal ettik. Uçma hayallerine ulaşan köylülerin “Ömrümüz boyunca uçabileceğimizi hiç düşünemezdik” şeklinde mutluluklarını ifade ettiğini belirten SUSHM Genel Sekreteri Yener Sonuşen, çocukların, gençlerin gözlerinde gördükleri mutluluğun kendilerini motive eden en önemli unsur olduğuna vurgu yaptı.

Şu cümleler de yönetim gurusu Sonuşen’e ait: “’Uçmayan Köy Kalmasın’ projesini tüm Türkiye’ye yayarak uçağa binmek isteyen herkesi uçurmak istiyoruz. Maalesef maddi imkânlarımız da, mesaimiz de henüz buna el vermiyor. En azından, hava parkımızın bulunduğu Sivrihisar yöresindeki uçağa binmemiş herkesi uçurmak istiyoruz. Böylelikle kendi uzmanlık alanımız çerçevesinde bölgemizde yaşayanlara karşı sosyal sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışarak etkinliğimizi Sivrihisar’ın tüm köylerine yaygınlaştırmak istiyoruz.” 

İSTİKLAL GÖKLERDEDİR 

Bingazi ve Trablusgarp savaşları sonrasında Osmanlı ordusunun Libya’dan çekilirken ilk defa büyük bir hava saldırısına maruz kaldığını,  İtalyanların geliştirdiği iptidai bir motora sahip metal tahta karışımı kanatlarında Amerikan bezi gerili olan birkaç uçak ile o günün kara savaş şartlarında mağlup edilemeyen 5 bin 500 vatan evladınının şehit edildiğini, “İstikbal –ve dahi İstiklal- göklerdedir” tesbitinin bu hadiseden sonra ortaya gündeme geldiğini de SUSHM Genel Sekreteri Yener Sonuşen’den öğreniyoruz. 

Son söz, “Misyonumuz bu medeniyet yarışına dâhil olmaktır ve bunun için ilk işlerden biri sivil havacılığın tabana yayılmasıdır” diyen Öztürk’e bırakıyoruz: 

“Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi’nin her yaştan köylüleri gökyüzüyle tanıştırma gayretinin arka planında Millî Havacılığı sevdirmek ve başların özgüvenli bir şekilde gökyüzüne doğru kaldırılmasıyla birlikte burada biz de varız demek var.”

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2016, 00:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12