banner39

Aile Hekimliği

Aile hekimliği nedir, avantajları, dezavantajları konusunda konuştuk.

Ruhsal Sağlık 30.07.2010, 21:59 30.07.2010, 21:59
Aile Hekimliği


Hayriye Öztuğrul /  Dünya Bülteni

Aile hekimliği son günlerin en çok konuşulan ve merak edilen konularından biri. Uygulamalar nasıl olacak, bu ‘eski köye yeni adet’ vatandaşı ne kadar mutlu edecek birkaç kişinin toplandığı her alanda konuşuluyor.

Aile hekimliği nedir, avantajları, dezavantajları nelerdir, Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği’nden Dr. Hamide Umarusman ile konuştuk.

• Aile hekimliği uygulamalarının çıkış noktası nedir?
Aile hekimliği uygulamalarının çıkış noktası ilk olarak Avrupa’da uygulanmaya başlanmış olup 1990’lı yıllarda Türkiye’de Aile Hekimliği Tıp Fakültelerinde ve Eğitim Araştırma Hastanelerinde Uzmanlık Dalı olarak yerini almıştır.Bireylerin ve ailenin tüm fertlerinin bütün sağlık sorunlarına cevap verebilecek, erken tanı ve tedavinin yanında koruyucu sağlık hizmetlerini de alabilecekleri bir merkeze ihtiyaç duyulmasından yola çıkılmıştır.

• Aile hekimliği uygulamalarının avantajları nelerdir?
Bireyler ve aileler bulundukları mahalleden uzaklaşmadan ihtiyaç duydukları birinci basamak sağlık hizmetlerini kesintisiz alabileceklerdir. Gereksiz ikinci ve üçüncü basamak sevk işlemlerinden ve zaman kaybından kurtulacaklardır. İkinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti veren kuruluşlardaki hasta yükü de hafiflemiş olacaktır. 

• Aile hekimliği prosedürü Türkiye’de nasıl işletiliyor?
Aile Hekimliği uygulamasına geçen illerde Birinci Basamak Sağlık Hizmeti veren kuruluşlarda çalışan hekim arkadaşlar ve aile hekimliğinde çalışmak isteyen diğer branşlardaki uzman hekimler, İl Sağlık Müdürlüklerinde bir sözleşme sonrası, kendilerine tahsis edilen mekanlarda bakmakla mükellef oldukları mahalle halkının tüm bireylerine dil, din, ırk, cinsiyet ve yaş gözetmeksizin birinci basamak sağlık hizmetlerini verirler.

• Aile hekimliği uygulamalarının hasta ve sağlık çalışanları açısından dezavantajları var mı?
Sistem %100 hasta memnuniyeti üzerine kuruludur. Hasta memnun kalmadığı hekimini değiştirebilmektedir. Sağlık çalışanının böyle bir hakkı yoktur. 

• Aile hekiminin hizmet tanımı ne şekildedir?
İçinde bulundukları toplumun tüm bireylerine dil din , ırk, cinsiyet, yaş farkı gözetmeksizin verdikleri  tedavi edici ve koruyucu sağlık hizmetlerinin tümüdür.

• Konu ile ilgili eklemek istedikleriniz ve öngörüleriniz nelerdir?
Vatandaşlarımız hasta hakları ve sorumlulukları hakkında bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Hekimlik mesleğinin kolay bir iş olmadığı, çok büyük sorumlulukları ve risklerinin olduğunun bilinmesi gerekmektedir.


 

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?