banner39

Rusya'da gıda ve gübre ihracatı için Batılı sigorta şirketleriyle anlaşma yasağı kaldırıldı

Putin'in imzaladığı kararnameyle başta Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması olmak üzere Rus gıda ve gübre ihracatçılarının sigorta hizmetlerine daha kolay ulaşması hedefleniyor.

Rusya 19.12.2022, 13:08
Rusya'da gıda ve gübre ihracatı için Batılı sigorta şirketleriyle anlaşma yasağı kaldırıldı

Rusya'daki sigorta şirketlerinin, gıda ve gübre ihracatında "dost olmayan" Batılı ülkelerdeki sigorta şirketleriyle anlaşma yapmasına yönelik yasak kaldırıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in imzaladığı kararnameyle başta Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması olmak üzere Rus gıda ve gübre ihracatçılarının sigorta hizmetlerine daha kolay ulaşması hedefleniyor.

Ocak 2023 itibarıyla yürürlüğe girecek kararnameye göre, Rus sigorta şirketlerinin, gıda ve gübre ihracatında dost olmayan ülkelerdeki sigorta şirketleriyle anlaşma yapmasına yönelik yasak kaldırıldı.

Küresel gıda krizinin çözümü için Ankara'nın koordinasyonunda yürütülen tahıl sevkiyatı anlaşması, 22 Temmuz'da İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanmıştı.

Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen dörtlü görüşmeler sonucu anlaşma, 19 Kasım'dan itibaren de 120 gün süreyle uzatılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?