banner39

Rusya-Ukrayna arasında esir takası

Rusya Ukrayna arasında gerçekleştirilen esir değişimleriyle 63 Rus askeri, 116 Ukrayna askeri serbest bırakıldı.

Rusya 04.02.2023, 14:07 04.02.2023, 15:33
Rusya-Ukrayna arasında esir takası

Rusya ve Ukrayna arasında esir değişimi gerçekleştirildi. 63 Rus askeri Ukrayna tarafından serbest bırakılırken, 116 Ukrayna askeri de Rusya tarafından serbest bırakıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, zor bir müzakere sonucunda, esir alınmış Rusya Silahlı Kuvvetlerine bağlı 63 askerin Kiev yönetiminin kontrolündeki topraklardan geri döndüğü belirtildi.

Söz konusu askerlerin hepsinin halihazırda Rusya'da olduğu kaydedilen açıklamada, askerlere psikolojik ve tıbbi yardımın yanı sıra yakınlarıyla temasa geçme imkanı sağlandığı aktarıldı.

Açıklamada, "Serbest bırakılan Rus askeri grubu 'hassas' kategorideki kişilerden meydana geliyor. Değişim Birleşik Arap Emirlikleri yönetiminin arabuluculuk çabaları sayesinde mümkün oldu." ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna: Esir değişimiyle 116 Ukraynalı asker serbest bırakıldı

Yermak, Telegram hesabından yaptığı paylaşımında, Rusya tarafıyla bir esir değişiminin daha gerçekleştirildiğini bildirdi.

Esir takası kapsamında 2 subay, 114 er ve çavuş olmak üzere 116 askerin serbest bırakıldığını aktaran Yermak, "Çalışmaya devam ediyoruz. Herkesi geri getireceğiz." ifadesini kullandı.

Yermak, esir takasında, iki yabancı gönüllü Christopher Matthew Perry ile Andrew Tobias Matthew ve bir gönüllü savaşçının cesetlerinin Ukrayna tarafına iade edildiği bilgisini de paylaştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?