banner15

Ağız kuruluğuna dikkat

Ağız kuruluğunun tükürük miktarının azalması sebebiyle ciddi sorunlara nedel olduğu belirtildi

Ağız kuruluğuna dikkat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Konuşma, sık sık susama ve ağız kokusunun nedeni olarak gösterilen ağız kuruluğunun, tükürük miktarının azalması sebebiyle ciddi sorunlara nedel olduğu belirtildi.

Diş Hekimi Sevda İşevi, ağız kuruluğunun sebepleri arasında biyolojik olarak yaşlanma, sistematik hastalıklar, tükürük bezlerinin herhangi bir sebepten cerrahi yöntemlerle çıkarılması ve ışın tedavisinin yanı sıra fazla derecede kafein ve alkol tüketiminin yer aldığını söyledi.

Ağız kuruluğunun dikkate alınması gereken bir hastalık olduğunu belirten İşevi, "Ağız kuruluğu kendini dilde yanma, konuşma ve kuru gıdaları tüketme zorluğu, sık sık susamak, dudaklarınızda çatlakların oluşması ve kötü derecede ağız kokusuyla belli eder." dedi.

ALKOL VE SİGARADAN UZAK DURUN

Ağız kuruluğu ile birlikte gelişen tükürük miktarının azalmasının ciddi sorunlara yol açabildiğine değinen İşevi, şu bilgileri verdi: "Tükürük miktarı azaldığında dişlerde bakteri plakları ve besin artıkları kolayca birikir. Bu da diş eti hastalıklarına ve diş çürümelerine neden olur.

Çünkü tükürükler diş çürümelerini önler, diş yüzeyini temizlemeye fayda sağlar." Ağız kuruluğunu önlemeye yönelik önerilerde bulunan İşevi, sık sık ve yudum yudum su içme, şekersiz sakız çiğneyerek sigara ve alkolden uzak durulması gerektiğini dile getirdi.

Yaşanılan ortamın nem miktarının da önemli olduğuna vurgu yapan İşevi, ağız kuruluğunun uygun tedavi yöntemleri ile kolaylıkla çözüm bulunabilen bir hastalık olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 16:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35