banner39

Alman firmadan AB'ye Kovid-19 hapı için başvuru

Daha önce Kovid-19 hapı için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'ne başvuran Alman ilaç firması Merck, EMA'ya da onay başvurusunda bulundu.

Sağlık 25.10.2021, 17:31
Alman firmadan AB'ye Kovid-19 hapı için başvuru

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Covid-19'a karşı geliştirilen "molnuprivir" adlı ilaca kullanım onayı verilmesi için değerlendirme süreci başlattı. İlacın onay alması halinde Covid-19'a karşı ilk kez vücuda enjekte etmeye gerek kalmadan ağız yoluyla alınabilecek bir hap kullanıma girmiş olacak.

Amerikan ilaç firması Merck tarafından geliştirilen hapın Covid-19'un ilk belirtilerini gösteren hastaların hastaneye yatış ve ölüm oranını yarı yarıya azalttığını belirtti. Sonuçların çok güçlü olması nedeniyle denemelerin bağımsız tıp uzmanlarının kararıyla erken kesildiği kaydedildi.

Hastalığın ilk evrelerinde evde kolaylıkla alınabilecek bir hapın belirtileri azaltmada ve iyileşmeyi hızlandırmada çığır açması bekleniyor. Hapın bu olumlu etkisinin hastanelerdeki yükün azaltılmasında ve sağlık sistemi zayıf olan yoksul ülkelerdeki salgınların önüne geçmede çok önemli bir rol üstleneceği belirtiliyor.

Hapın ayrıca salgına karşı aşı ile koruma ve hap ile tedavi şeklinde iki kollu yaklaşımın da önünü açacağı kaydediliyor.

Merck, hap için bu ay başında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) de başvuruda bulunmuştu. Bu başvurunun birkaç hafta içinde sonuçlanması bekleniyor.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?