banner39

Alzaymır ilaçları milyarlarca dolarlık ek yük getirecek

ABD hükümetinin alzaymır hastalığının tedavisi için aldığı kararın sağlık sistemini büyük bir maliyetin altına sokabileceği belirtildi.

Sağlık 23.06.2021, 03:09
Alzaymır ilaçları milyarlarca dolarlık ek yük getirecek

ABD'de yeni onaylanan alzaymır hastalığının tedavisi için kullanılacak ilacın, hükümetin sağlık sistemine milyarlarca dolarlık ek yük getirebileceği ifade edildi.

New York Times'ta (NYT) yayımlanan makalede, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) kullanım onayı verdiği alzaymır ilacının, hasta başına 56 bin dolara mal olacağı ve tüm hastaların kullanması durumunda devletin sağlık sistemine yıllık 5 ila 29 milyar dolar arasında bir yük getirebileceği açıklandı.

Makalede, "Aduhelm" isimli ilacın, sağlık yardımı kapsamına alınmasının, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesine (NASA) bir yılda harcanan para kadar ek bir yük getirebileceği öngörüsü paylaşıldı.

"Bunamayı yavaşlattığına dair çok az kanıt var"

Maliyeti çok yüksek olan ilacın, alzaymır hastalarında bunamanın ilerlemesini yavaşlattığına dair çok az kanıt olduğuna vurgu yapıldı.

Görüşüne başvurulan Kaiser Family Foundation isimli kuruluşun yönetici direktörü Tricia Neuman, "Bunlar çılgın rakamlar. Daha pahalı ilaçlar da var. Ancak bunu farklı kılan, milyonlarca potansiyel müşterisi olması ve ilacın yıllarca kullanılması gereği." dedi.

ABD'de alzaymır teşhisi konulan yaklaşık 6 milyon kişi bulunduğu ve Biojen firmasına ait ilacın kullanımıyla ilgili kamu programının bu hastaların büyük çoğunluğunu kapsadığı bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?