banner39

Asitli içeceklere dikkat!

Uzmanlar uyarıyor: Asitli yiyecekler diş minesine zarar veriyor.

Sağlık 12.07.2011, 14:39 12.07.2011, 15:05
Asitli içeceklere dikkat!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Diş hekimi Dt. Kemal Özboz, diş minesinin zarar görmemesi için asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerektiğini söyledi. Dt. Özboz, yaptığı açıklamada, diş fırçalama işleminin yanlış yapılması ve yaz aylarında sıkça tüketilen asitli yiyecek ve içeceklerin, diş minesini olumsuz etkilediğini bildirdi. Diş minesine zarar veren en önemli etkenin kötü ağız hijyeni olduğuna işaret eden Dt. Özboz, bunun dışında diş sıkma, gıcırdatma, aşırı asitli yiyecek ve içecek tüketimi nedeniyle de diş minesi yüzeyindeki aşınma ve erozyonlar oluşabildiğini anlattı.

Dt. Özboz, ağız ve diş bakımının çok önemli olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: ''Öncelikle diş minesinin zarar gördüğü durum, çürük dişlerdir. Çürükten korunmak için çok iyi ve etkili bir ağız bakımına ihtiyaç var. Bunun dışında çok aşırı asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız. Eğer kişinin dişlerini gıcırdatma gibi bir alışkanlıkları varsa tedavi yoluna gitmesi gerekmektedir.

Dişlerde çürüme başlamadan korunmak önemlidir. Aşınmalardan korunmak istiyorsak etkili ve doğru diş fırçalamaya özen göstermeliyiz. Dişte yanlış fırçalama yöntemi ise diş minesinin aşınmasına yol açabilir. Bunların düzeltilmesi yoluna gidilmelidir. Günlük diş bakımı kişiden kişiye değişir. Hepimiz aynı öğün yemek yemiyoruz, hepimiz sigara kullanmıyoruz ya da hepimiz gün içerisinde çok aşırı çay ve kahve tüketmiyoruz.

Normalde 2 ya da 3 öğün yemek tüketen ve ara öğün yemeği çok fazla almayan birisiysek, günde en az 2 kez diş fırçalamak yeterlidir. Ancak yediğimiz öğün sayısı fazlaysa, abur cubur çok tüketiyorsak, çay, kahve ve sigara tüketimi çok fazla ise dişlerimizi günde 3 ve daha fazla fırçalayabiliriz. Önemli olan doğru ve etkili fırçalamadır. Diş etine çok fazla zarar vermeyecek şekilde diş etinden dişe doğru fırçalama yöntemi seçilmeli, oval ya da aşağı yukarı fırçalanmamalıdır.

Bunun dışında sadece fırçalama da yetersizdir. Diş ipiyle ya da dış arası fırçalarıyla dişlerin aralarının günde bir kez temizlenmesi gerekir.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?