banner39

banner35

Avrupalılar Türkiye'de olmak isterdi..Koronavirüse yakalanan herkese ücretsiz tedavi

Sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın herkesin COVID-19 (koronavirüs) tedavisi ücretsiz karşılanacak. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Sağlık 14.04.2020, 11:06
Avrupalılar Türkiye'de olmak isterdi..Koronavirüse yakalanan herkese ücretsiz tedavi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan yeni bir karara göre, koronavirüse yakalanan tüm hastaların tedavisi ücretsiz yapılacak. Virüse yakalananların sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmayacak. Karar, 1 Mart'tan itibaren tedavi gören herkes için geçerli olacak. O tarihten sonra ücret ödeyenler, ücretlerini geri alabilecek.

Sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın herkesin COVID-19 (koronaavirüs) tedavisi ücretsiz karşılanacak. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Covid-19'la mücadele kapsamında pandemi testleri, korunma ekipmanları ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, kamuoyunda "Tasarruf kararnamesi" olarak bilinen ve 4376 sayılı kanun hükümlerinden muaf tutulacakların tespitine dair ilgili Bakanlar Kurulu kararından muaf tutuldu.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan ve ilgili Bakanlar Kurulu kararında değişiklik yapan Cumhurbaşkanı kararı eki karara göre, salgın kapsamında, herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın tüm kişiler, Sağlık Bakanlığı'nca temin edilerek dağıtımı yapılan test, koruyucu ekipman ve ilaçlardan yararlanmada söz konusu kararname hükümlerinden muaf tutuldu.

Muafiyet kapsamında; hastalıktan korunmaya yönelik kullanımı tavsiye edilen her türlü kişisel koruyucu ekipman, hastalık teşhisinde kullanılan testler, kitler ve bunların kullanılmasına ilişkin ekipman, hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere merkezi olarak temin edilen ilaçlar yer alıyor.

Karar, 1/3/2020 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Avrupa ülkelerinde durum içler acısı

İtalya'da hastaları tedavi edecek yatak kalmazken, doktorların hasta seçmek durumunda kaldığı bildiriliyor. 80 yaş üstünün hastanede tedavi bile edilmediği belirtiliyor. Sağlık sistemindeki sorunlarla bilinen İngiltere'nin hastalığa müdahale edecek kapasitesinin olmadığı ve bu nedenle 'sürü bağışıklığı' tedavisini gündeme getirdiği iddia edildi. Dünya Sağlık Örgütü de İngiltere'yi bu söylemler ile eleştirdi. ABD halkı testlerin sayısından şikayet etti, paralı test uygulamasına karşı isyan bayrağını açtı.

Türkiye'nin salgının ilk gününde ücretsiz olarak askeri uçakla vatandaşları getirdiği tüm dünya tarafından bilinirken, Avustralya vatandaşlarıyla tahliye için pazarlık yapmıştı. Çin'den tahliye edilecek yolculardan para isteyen Avustralya hükümeti ücret konusunu da masaya yatırmıştı. Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton 1000 dolar fiyat belirlemişti. Aynı Dutton, daha sonra corona virüse yakalanmıştı.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?