banner15

Avrupa'nın ilk Ebola vakası

Ebolanın Avrupa'ya yaklaştığı yolundaki öngörüler doğrulandı. İspanya'da bir hemşirede ölümcül Ebola virüsüne rastlanması Avrupa'da endişeye neden oldu.

Avrupa'nın ilk Ebola vakası

Avrupa’nın ilk Ebola vakası kesinleşti. Madrid Sağlık Dairesi, Avrupa'da Ebola virüsü bulaşan ilk hasta olan hemşireye yapılan ikinci testin de pozitif çıktığını açıkladı.

Hemşirenin görev yaptığı Carlos III adlı klinikte, geçtiğimiz ağustos ve eylül aylarında Afrika'dan getirilen iki İspanyol misyoner yaşamını yitirmişti. Hemşire, bu misyonerlerden Garcia Viejo'nin bakımıyla ilgilenmişti. Sierra Leone'de hastalanan ve bir askeri uçakla İspanya'ya getirilen Garcia Viejo 25 Eylül tarihinde hayatını kaybetmişti.

İki testle Ebola taşıdığı kesinleşen 44 yaşındaki hemşirenin ise evli ve çocuksuz olduğu öğrenildi. Daha önce Afrika'da görev yapan Avrupalılarda Ebola vakalarına rastlandı ve bu kişiler tedavi için ülkelerine getirildi. Ancak İspanyol hemşire ile ilk kez, İspanya ve Avrupa sınırları içinde, sağlıklı birine Ebola virüsü bulaştığı kesinleşmiş oldu.

NORVEÇLİ DOKTOR DA EBOLAYA YAKALANDI

Öte yandan Norveç Sınırsız Doktorlar Birliği, Sierra Leone’de görevli Norveçli bir doktorun Ebola’ya yakalandığını açıkladı. Sınırsız Doktorlar Birliği Genel Sekreteri Anne Cecilie Kalteborn VG gazetesine yaptığı açıklamada “Sierra Leone’de görevli bir üyemiz Ebola virüsüne yakalandı. Yapılan testler pozitif çıktı ve kanamalı ateşli Ebola virüsü tespit edildi” dedi.

Olayın ardından Sierra Leone’de görevli Norveçli doktor bir ambulans uçakla başkent Freetown’dan alınarak Norveç’e doğru yola çıkarıldı. Söz konusu doktorun bu gece veya yarın Oslo’da olması bekleniyor.

ÖLÜM ORANI YÜZDE 50-90

Yakalananların yüzde 50-90 ihtimalle ölüme neden olan Ebola virüsü Batı Afrika’da ortaya çıktı. Ebola virüsünün yayılma biçimi ve havayolu trafiğini inceleyen Lancaster Üniversitesi uzmanları, virüsün ekim ayı sonuna kadar Fransa’ya ulaşma ihtimalinin yüzde 75, aynı süre içinde İngiltere’ye ulaşma ihtimalinin ise yüzde 50 olduğu sonucuna vardı. Batı Afrika’daki Ebola salgınında 3 bin 400’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: DHA

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 11:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48