banner39

Azerbaycan'da 'cinsiyet tercihli' kürtaj alarmı

Kız bebeklerin yaklaşık yüzde 10'u kürtaj cinayetine kurban gidiyor, uzmanlar nüfus dengesinde alarm zilleri çaldığı uyarısı yapıyor

Sağlık 30.10.2013, 13:25 30.10.2013, 13:25
Azerbaycan'da 'cinsiyet tercihli' kürtaj alarmı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Sadece kız oldukları için Azerbaycan'da binlerce bebek hat hakkından mahrum bırakılıyor. Geleneksel olarak erkek çocukların tercih edildiği Azeraycan, Guttmacher Enstitüsü tarafından 2012'de hazırlanan rapora göre, dünyanın en yüksek kürtaj oranına sahip ülkesi.. Azerbaycan'da geçtiğimiz 27 bin 790 kadının kürtaj yaptırdığı açıklandı.

BM'ye göre, petrol zengini ülke dünyanın en kötü 'kız-erkek doğum oranı dengesizliğine' sahip... Normal şartlar altında, her 105 erkek bebeğe 100 kız bebek doğarken,  Azerbaycan'da, 2011-12 yılında bu oran her 100 kıza karşılık 116 erkek oldu.

BM Nüfus Fonu Azerbaycan Ülke Direktörü Zahidul Hugue Azerbaycan'da yeni doğan bebekler içerisinde kız bebeklerin erkeklere oranla daha az olduğunu söylüyor. Kürtajın konuyla ilişkisine dikkat çeken Hugue problemle ilgili hukuki zeminin oluşturulması ve halkın daha çok bilinçlendirilmesi adına çalışmalar yapılması gerektiğini vurguluyor.

Azerbaycan'ın uzun vadeli demografik yapısında ciddi sıkıntı yaratacak bu durumun, evlilik amacıyla kadın ve kızların ticareti ve satışı ile cinsel istismar vakalarını da tetikleyebileceği uyarısı yapılıyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?