banner39

Baharatta yeni dönem

Yeni Baharat tebliği yürürlüğe girdi, baharatlardaki tuz ve yağ oranı azaltıldı

Sağlık 16.04.2013, 09:51 16.04.2013, 09:51
Baharatta yeni dönem

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca, baharatın, tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, depolanması, nakledilmesi ve piyasaya arz edilmesi için 'Türk Gıda Kodeksi Baharat Tebliği' yürürlüğe girdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, tebliğ ile daha önce yayımlanan tebliğin yürürlükten kaldırıldığını söyledi. İl Müdürü Çelik, tebliğin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmelerinin 1 yıl içinde tebliğ hükümlerine uymak zorunda olduklarını söyledi.

BAHARATLARA DOLGU MADDESİ KATILMAYACAK

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, tebliğ hükümleri ile ilgili ise şu açıklamayı yaptı:

- Öğütülmüş, ufalanmış ve bütün haldeki baharat ve baharat karışımlarında canlı böcekler, gözle görülebilen veya görülmeyen ölü böcekler ile bunların kalıntıları ve diğer zararlıların kalıntıları bulunmayacak.
- Öğütülmüş baharat, en az yüzde 90'ı baharata özgü göz açıklığı belirlenmiş olan eleklerden geçecek şekilde ince çekilecek.
- Baharata ve baharat karışımlarına; ürünlerin kendi doğasından gelen nişasta hariç, irmik, razmol, kepek ve benzeri dolgu maddesi katılmayacak. Karabiberin doğasından gelen nişasta göz önüne alınarak, nişasta miktarı yüzde 55'ten fazla olamayacak.

ACI VE TATLI BİBERLER

- Acı ve tatlı öğütülmüş kırmızı biberlere ilave edilecek yemeklik bitkisel sıvı yağ ağırlıkça yüzde 1'i geçemeyecek.
- Pul kırmızı biberlerde ve isotta ilave edilecek yemeklik bitkisel sıvı yağ ağırlıkça yüzde 6'yı, tuz miktarı yüzde 7'yi geçemeyecek.
- Pul kırmızı biberlerde ve isotta kendinden olan sap ve dal parçaları kütlece yüzde 1'i aşmayacak.
Kuş üzümünde, 25 gramdaki tane sayısı 200-500 arasında olacak.

Ömer Çelik, üretim tarihi olarak, öğütülmüş baharatta ürünün hasat yılı ve paketleme tarihinin ise diğerlerinde ürünün hasat yılının esas alınacağını belirtti.

Tebliğe aykırı davrananlar hakkında idari yaptırım uygulanacağını anlatan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, üretici ve satıcılardan yeni tebliğe riayet etmelerini istedi.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?