banner15

Bebeklerde uyku düzensizliğine dikkat

Sağlık Bakanlığı bebeklerin uyku düzenine dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu

Bebeklerde uyku düzensizliğine dikkat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada bebeklerdeki uyku düzensizliğine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Bebeklerde uyku düzensizliği organik ve organik olmayan nedenler olarak iki bölümde incelenir. Daha önce uykuları düzenli olan bir bebekte uyku sorunları ortaya çıkmışsa önce organik nedenleri ayırt etmek gerekir; burun tıkanıklığı, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşları, raşitizm, demir eksikliği anemisi, barsak parazitleri, inek sütü allerjisi, gastro-özofageal reflu, diş çıkarma, tıkayıcı uyku apnesi sendromu ve üst hava yolları direnç sendromu organik nedenlerdendir.

Organik olmayan nedenler ise oldukça sıktır; ana baba ve bebeğin gün içinde aşırı yorgunluğu, stres yaratan durumlar, ailenin bebeği uyutma alışkanlıkları, ana babaların bebeğin REM uyku dönemindeki kısa uyanıklık sürelerini yanlış algılamaları, gece sık beslemeler ve uzun süreli ilgi. (Ana babalara zaman zaman uyanmanın normal bir şey olduğu anlatılmalıdır) Yolculuk ve hastalık gibi geçici değişiklikler daha önceki uyku düzenini bozabilir.

Uykusu bozulmuş bebekte organik bir neden bulunmuşsa tedavi edilmelidir. Organik neden yoksa, bebeğin gündüz uyku süresinin ardışık 3-4 saatle kısıtlanması, Her defasında bebeğin kendi karyolasında uyutulması, karyolaya koyma zamanında bebeğin uyanık ama uykulu olması, Yatağına onu sakinleştirici bir uyku nesnesi ( oyuncak, sevdiği battaniye) konması, Bebek ses çıkarır çıkarmaz koşmayıp uykuya yeniden dalma fırsatı verilmesi, Bebek iyice uyanır yanına gitmek gerekirse kucağa alıp yataktan çıkarılmaması, Onu yatakta tutup uyuturken yapılan alışıldık davranışların yinelenmesi, Gece beslenme miktarı ve süresinin yavaş yavaş azaltılması, Huzursuz bebeği yatağından tümüyle çıkartarak gezdirilmemesi, Hastalık sırasındaki düzen bozulmalarının sürüp gitmesine izin verilmemesi gerekir.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 16:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35