banner39

Çift görme ve peltek konuşma hastalık belirtisi

Uzmanlar, çift görme ve peltek konuşmanın Multipl Skleroz belirtisi olduğunu söylüyor

Sağlık 05.08.2013, 11:16 05.08.2013, 11:16
Çift görme ve peltek konuşma hastalık belirtisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nöroloji Uzmanı Dr. Cemile Haki, tekrarlayan baş dönmeleri ve dengesizlik atakları ile çift görme ve peltek konuşmanın Multipl Skleroz (MS) belirtisi olduğunu söyledi.

MS'in beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın (miyelin kılıfı) hastalığı olduğunu anlatan Bursa Özel Bahar Hastanesi'nden Nöroloji uzmanı Dr. Cemile Haki, kimin MS'e yakalanacağının tahmin edilemeyeceğini söyledi. Genç erişkinlerde belirtilerin genellikle 20-40 yaşları arasında ortaya çıktığına işaret eden Dr. Haki, 15 yaşın altında ve 50 yaşın üstünde MS'in nadiren görüldüğünü kaydetti. Dr. Haki, "Kadınlar erkeklere göre daha fazla oranda MS'e yakalanırlar. MS hamilelikle ilgili değildir (MS'li hanımlar çocuk sahibi olabilirler). MS, 40-60 derece güney ve kuzey enlemleri arasında sık görülür. Bir bölge Ekvator'a ne kadar yakınsa MS vakası da o kadar azdır. Sağlık şartlarının iyi olduğu bölgelerde yaşayan insanlarda MS vakası sık görülür." dedi.

GÖRME KAYBI MS'E İŞARET

MS hastalığında atakların geçici nörolojik yakınmaları ifade ettiğini belirten Uzm. Dr. Cemile Haki, atakların en az bir gün süren, genellikle de 3 ay içinde tam veya tama yakın düzelen nörolojik yakınmalardan oluştuğunu dile getirdi. MS'in genellikle tekrarlayan ataklarla seyretmekle birlikte, ataklı olmayan tipleri de bulunduğunu vurgulayan Dr. Haki, MS'in belirtilerini şöyle sıraladı: "İlk belirtinin ortaya çıkışından kesin tanının konmasına kadar çoğunlukla yıllar geçebilir, çünkü: ilk belirtiler o kadar hafiftir ki kişi bir doktora görünmez bile, tekrarlayan baş dönmeleri ve dengesizlik atakları, görme kaybı veya bulanık görme, göz siniri iltihabı (optik nevrit), çift görme, peltek konuşma, vücudun bir yarısında veya her iki bacakta uyuşma veya güç kaybı, yüzde şimşek çakar şekilde tekrarlayan ağrılar, boyun hareketleri ile ortaya çıkan, boyundan vücuda doğru yayılan geçici elektriklenme hissi (Lhermitte belirtisi), idrar tutamama veya idrarı başlatamama."

MS BULAŞICI HASTALIK DEĞİLDİR

MS'in kesinlikle bulaşıcı olmadığının altını çizen Uzm. Dr. Cemile Haki, MS'in bir akıl ya da ruh hastalığı da olmadığını hatırlattı. Dr. Haki, halk arasında 'sinir hastalığı' deyiminin akıl hastalığı deyimi ile aynı anlamda kullanıldığını belirtti. MS hastalarının oruç tutmalarına tıbbi bir engel bulunmadığına işaret eden Haki, "Hastalar ilaç düzenlerini bozmadıkları sürece oruç tutabilirler. Aç kalmanın hastalık üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığına dair bilimsel kanıtlar da vardır. İleri düzeyde özürlülüğe sahip hastalarda ise özellikle günde 3 veya daha fazla ilaç kullanımının gerekli olması durumunda hastaların ilaçlarını aksatmaları söz konusu olabileceği için oruç tutmaları çok uygun olmayabilir." diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?