Çok televizyon izleyen çocuklar suça meyilli oluyor

Televizyon karşısında uzun vakit geçiren çocuklar hem suça daha eğilimli oluyor hem de toplumsal hayata uyum sağlaması zorlaşıyor.

Çok televizyon izleyen çocuklar suça meyilli oluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çocuklarını televizyonlara emanet eden ailelere kötü haber Yeni Zelanda'dan geldi.

Yeni Zelanda'da yapılan bir araştırma, televizyon karşısında çok zaman geçiren çocukların ilerleyen yaşlarda, toplumsal hayata uyum sağlamakta zorlandığını ortaya koydu.

Araştırmaya imza atanlardan Bob Hancox, çocukken günlük önerilen limitin üzerinde televizyon karşısında geçirilen fazladan bir saatin, ileride suç işleme oranını yüzde 30 arttırdığını açıkladı. Hancox, toplum huzurunu bozan tüm davranışların sebebinin televizyon olmadığını, ancak az televizyon izlemenin de bu riski azalttığını belirtti.
Uzun süre televizyon izlemenin, ailevi ve sosyal ilişkileri zedelediği ve okul başarısını olumsuz etkilediği ifade edildi.

Amerikan Pediatri Akademisi, çocukların gün içinde televizyon izleme limitini en fazla 2 saat olarak belirlemişti.

Amerikan "Pediatrics" dergisinde yayımlanan araştırma, 1972-1973 arasında doğan ve 5 ila 10 yaşına kadar televizyon karşısında uzun zaman geçiren çocuklar üzerinde yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2013, 16:40
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevda
Sevda - 8 yıl Önce

Arkadaşlar benim çocuğumda sürekli televizyon izliyor. Suça meyillenirse ben ne yaparım? Televziyonu seyretmesini engelleyince de çok ağlıyor üzülüyorum

banner39