Corona virüsü insandan insana geçebiliyor

Dünya Sağlık Örgütü, corona virüsünün insandan insana geçebildiğini açıkladı

Corona virüsü insandan insana geçebiliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni corona virüsünün (NCoV) yakın temas halinde insandan insana geçmesinin mümkün olduğu uyarısında bulundu.

Örgüt tarafından yapılan açıklamada, zatürre ve kimi zaman da böbrek yetmezliğine yol açan NCoV vakalarında, son zamanlarda görülen artıştan endişe duyulduğu belirtildi.

DSÖ, "Farklı ülkelerde görülen vakalar, NCoV'nin yakın temas halinde insandan insana geçebildiğini gösteriyor" dedi.

Fransa Sağlık Bakanlığı, dün virüsün ikinci bir kişide daha görüldüğünü açıklamıştı. Bakanlık, Fransa'nın kuzeyindeki Valenciennes kentinde Dubai'de kaptığı corona nedeniyle tedavi gören 65 yaşındaki hastanın oda arkadaşında da virüs bulunduğunu belirtmişti.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ise ülkenin doğusundaki el Ahsa vilayetindeki son corona salgınında ölenlerin sayısının 9'a yükseldiğini duyurmuştu. Suudi Arabistan'da geçen yazdan bu yana 24 kişide corona virüsüne rastlanmış, bunlardan 15'i yaşamını yitirmişti.

Corona virüsü, Eylül 2012'den bu yana Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Almanya, İngiltere ve Fransa'da 33 kişiye bulaşmış ve 18'inin ölümüne neden olmuştu. Virüs bulaşan hastaların 24-94 yaşlarında ve çoğunlukla erkek olduğu belirlendi.

NCoV, ilk kez 2003 yılında Asya'da ortaya çıkan ve yaklaşık 800 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromu olarak bilinen SARS hastalığına yol açan virüsle aynı aileden geliyor. NCoV ve SARS, aynı aileden gelmelerine karşın birbirlerinden farklı özellikler gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2013, 11:12
banner53
YORUM EKLE

banner39