banner39

D vitamini ve koronavirüs ilişkisiyle ilgili kanıtlar artıyor

D vitamini düşüklüğü ve COVID-19 ölüm oranları arasında bağlantı gösteriyor

Sağlık 13.05.2020, 11:51
D vitamini ve koronavirüs ilişkisiyle ilgili kanıtlar artıyor

Yeni tip Koronavirüs COVID-19’la ilgili küresel verileri inceleyen araştırmacılar, ciddi D vitamini eksikliği ile ölüm oranları arasında güçlü bir bağlantı olduğunu ortaya koydu.

Northwestern Üniversitesi tarafından; Çin, Fransa, Almanya, İtalya, İran, Güney Kore, İspanya, İsviçre, Birleşik Krallık ve ABD’deki hastanelerden alınan veriler üzerinde yapılan istatistik analiz, yüksek ölüm oranı olan ülkelerde hastaların diğer ülkelere göre daha düşük D vitamini değerlerine sahip olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar bu bulgunun yanlış değerlendirilerek herkesin, özellikle de ihtiyacı olmayan kişilerin vitamin takviyeleri depolamaya başlamaması yönünde uyarıda bulundu.

Araştırmacılar ülkeler arasında koronavirüse bağlı ölümlerde görülen açıklanamayan farklılıkların nedenini bulmak üzere çalışmalar yapıyor. Farklılıkların sağlık hizmetlerinin kalitesi, yaş dağılımı, test oranları ve koronavirüs cinslerinin farkına bağlı olduğu, öne sürülen hipotezler arasındaydı.

Northwestern Üniversitesi’ndeki ekip ise hastaların D vitamini durumlarını inceledi. Araştırmacılar yukarıda sayılan farklılıkların önemli bir etkisinin olamayacağını, İtalya’da sağlık hizmetlerinin dünyanın en iyilerinden biri olduğunu, aynı yaş grubu içerisinde ölüm oranlarında ciddi farklılıklar görülebildiğini söyledi.

D vitamini sitokin fırtınasını engelliyor

Bunun yerine hastaların vitamin durumuna bakan ekip, sitokin fırtınası denilen ve hastalığın ağır seyretmesine neden olan durumla kandaki vitamin düzeyleri arasında ciddi bir bağlantı olduğunu ortaya koydu. Bu vitaminin eksikliği ve ölüm oranları arasında da bir bağlantı bulunuyor.

Sitokin fırtınası adı verilen bağışıklık sistemi tepkisi ciğerlerin ciddi şekilde hasat görmesine, akut nefes darlığına ve ölüme neden olabiliyor. COVID-19 hastalarının büyük bölümünün bu yüzden öldüğü düşünülüyor.

D vitamini sadece bağışıklık sistemini güçlendirmiyor, aynı zamanda sistemin tehlikeli düzeyde yüksek tepki vermesini de engelliyor. Bu da sağlıklı vitamin düzeylerine sahip hastaların ciddi komplikasyonlardan ve COVID-19’a bağlı ölümlerden korunabileceğini gösteriyor.

Ekibin medRxiv sitesinde yayınlanan analizi, normal düzeyde D vitamini seviyesine sahip olanlarda örüm oranının düşük düzeydekilere göre yarı yarıya azaldığını ortaya koyuyor. Araştırmacılara göre bu vitaminin yeterli düzeyde olması kişinin koronavirüs kapmasını engellemiyor, virüsü kapanlarda komplikasyonları hafifleterek ölümü engelliyor. D vitamininin COVID-19 ölümleri üzerindeki etkisiyle ilgili kanıtlar son dönemde giderek artıyor.

Kaynak: Gıda Hattı

banner53
Yorumlar (0)
14
sisli
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?