banner39

Doktora danışmadan ilaç kullanmayın!

Türkiye ilaç kullanımında en ön sıralarda... Uzmanlar, bilinçsiz ilaç tüketiminin ölümcül sonuçları olabileceği uyarısında bulunuyor.

Sağlık 04.03.2011, 16:00 04.03.2011, 16:00
Doktora danışmadan ilaç kullanmayın!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında ilaç harcamalarında ilk sıralarda. Türkiye ilaç kullanımında en ön sıralarda... Uzmanlar, bilinçsiz ilaç tüketiminin ölümcül sonuçları olabileceği uyarısında bulunuyor.

İlaç kullanımında antibiyotik ve ağrı kesiciler başı çekiyor. Reçetesiz ilaç tüketiminin önüne ise geçilemiyor. Karaciğerde zamanla biriken bu ilaçlar, telafisi zor hastalıklara sebep olabiliyor.

Gastroenteroroloji Uzmanı Prof. Dr. Ethem Tankurt’un verdiği bilgiye göre, karaciğerde biriken ilaçlar zamanla ölümle sonuçlanan karaciğer komasına neden olabiliyor.

Bilinçsiz antibiyotik tüketiminin, bakteri direncini de arttırdığını belirten Tankurt, "Bazı bakterilerde o antibiyotiklere karşı direnç gelişiyor bir süre sonra. Sonra o dirençli bakteriler insandan insana geçmeye başlıyor. Bu sefer gerekli olduğunda o antibiyotiği kullandığınız durumda o antibiyotik tesir etmiyor.

Uzmanlar, doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmaması uyarısında bulunuyor.

Kaynak: TRT

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?