banner15

Eczanelerde 1 Ocak alarmı

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, “Eczanelerimizde kıyamet kopacak. Çünkü sistem kesik olursa, eczacı ne vereceğini göremeyeceği için manuel reçetesi olmayan hasta ilacını alamayacak'' dedi.

Eczanelerde 1 Ocak alarmı

SGK, 1 Ocak'ta e-reçeteye geçiyor. Sistemin hazır olmadığını belirten TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, “Eczanelerimizde kıyamet kopacak. Çünkü sistem kesik olursa, eczacı ne vereceğini göremeyeceği için manuel reçetesi olmayan hasta ilacını alamayacak'' dedi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, 1 Ocak’ta uygulanmaya başlanacak e-reçete ile iglili yazılı bir açıklama yaptı.

Yeni uygulamaya, Medula Provizyon Sistemi’nin henüz hazır olmadığını belirten Saydan, “Normal şartlarda bile pazartesi ve cuma günleri kesilen sistem, 1 Ocak'ta e-reçete uygulaması hayata geçirildiğinde hastaların elinde reçetesi olmadığı için, eczaneler ilaçları sistemde göremeyecek ve ilaç veremeyecekler” dedi.

TEİS olarak, defalarca bu konudaki şikayetleri yetkililere ilettiklerini belirten Saydan, şunları ifade etti: “Medula Provizyon Sistemi, eczacılara kesintisiz ve düzgün hizmet verememektedir. Her pazartesi olduğu gibi, 24 Aralık'ta da sistem kesilmiş, hem hastalarımızı hem de bizleri mağdur etmiştir. Eczanelerimizde ilaçlarımız mevcut, hastalarımız karşımızda ama hizmet veremiyoruz. Bu kabul edilemezken yılbaşından itibaren uygulanacak olan e-reçete uygulaması, durumu daha da zora koşacaktır. Zira, SGK duyuru üstüne duyuru yayınlıyor, 'Doktorlar e-reçete yazsınlar, yoksa manuel reçeteler karşılanmayacak' diyor. SGK'ya soruyoruz; bu sistemle nasıl olacak?

1 OCAK'TA ECZANELERDE KIYAMET KOPACAK

Eczacılar olarak son derece endişeliyiz. Eczanelerimize hastalarımız e-reçete numarası ile geldiğinde, Medula Provizyon Sistemi çalışmadığı için doktorların yazdıkları ilaçları göremeyecek ve ilaçlarını veremeyeceğiz. Doktorlar hastayı muayene edip reçete yazabiliyorlar, onların sistemleri çalışıyor. Ama eczanelerin sistemleri çalışmadığından hastalarımızla eczanelerimizde ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Kısaca, 1 Ocak'tan itibaren mevcut sistemle eczanelerimizde kıyamet kopacaktır.”

"E- REÇETE UYGULAMASI ERTELENMELİ"

TEİS olarak, e-reçetenin zorunlu hale getirilmesini ‘Medula Provizyon Sistemi’nin kesintisiz hizmet vereceği günlere kadar ertelenmesini istediklerini belirten Saydan, “e-reçete olarak yazılan reçetelerin bilgisayar çıktılarının mutlaka hastalara verilmesinin sağlanmasını istiyoruz. Eczacıları yoran, vatandaşları ilaçsız bırakan Medula arızalarının da yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını, altyapı çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını, vatandaşlarımızın ilaç ve sağlık hizmeti aldığı bu sistemin mutlaka ama mutlaka yedeğinin yapılması gerektiğini bir kez daha yetkililerini ve kamuoyunun dikkatine sunuyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2012, 07:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48