banner39

Erdoğan: Nişasta bazlı şeker kotasını yüzde 2,5'e indiriyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 2,5'e indirileceğini müjdeledi. Nişasta bazlı şeker nedir? Zararları nelerdir? Kotası neden düşürüldü?

Sağlık 29.01.2019, 14:42 29.01.2019, 14:58
Erdoğan: Nişasta bazlı şeker kotasını yüzde 2,5'e indiriyoruz

 Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde "Genişletilmiş İl Seçim İşleri Başkanları Toplantısı"na katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, "2001 yılında yayınlanan şeker kanununda nişasta bazlı şeker kotaları yüzde 10 olarak belirlenmişti. Biz bu kotayı yüzde 5'e düşürmüştük. Şimdi nişasta bazlı şeker kotasını yüzde 2,5'e indiriyoruz." dedi.

Buna göre özelleştirme sonrasında özel sektöre devredilecek fabrikalara tahsis edilmiş olan kotalarda öngörülen üretim şartlarına uyulmaması halinde eksik üretim yapılan kota miktarları, Türkiye Şeker Fabrikaları'na aktarılacak. Düşürülen nişasta bazlı şekerin kota oranı nedeniyle açığa çıkan şeker kotası oranının Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye aktarılması böyle pancardan şeker üretiminin arttırılması amaçlanıyor.

Nişasta bazlı şeker (NBŞ)nedir? Zararları nelerdir? Kotası neden düşürüldü?

Nişasta bazlı şeker nedir? Nişasta bazlı şeker kotası neden düşürüldü? Nişasta bazlı şekerin zararları nelerdir? Nişasta bazlı şeker hangi ürünlerde bulunur? Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararının ardından nişasta bazlı şekerin daha fazla kullanım alanı bulacağı, şeker pancarından veya şeker kamışından elde edilen şekerin de yerine geçeceği Türkiye gündeminde uzun süre konuşuldu ve tartışıldı.

Pek çok ülke tarafından üretimi yasaklanan nişasta bazlı şeker üretiminin ülkemizde de kısıtlanması için düzenleme yapıldı.

Nişasta bazlı şeker nedir?

Nişasta bazlı şeker ya da kısa adıyla NBŞ (İngilizce: HFCS), mısır nişastasının kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen bir şeker cinsidir.

Üç farklı şeker cinsi kullanılıyor. Glikoz, galaktoz ve fruktoz. Fruktoz, meyve şekeri olarak da adlandırılır ve doğada bolca bulunur. Nişasta bazlı şeker üretilirken nişasta parçalanarak glikoza, ardından glikoz da fruktoza dönüştürür. 

Nişasta bazlı şeker, nelerde bulunur?

NBŞ, doğrudan tüketilmez, daha çok şekerli ürünlerde kullanılır. Marketlerde gördüğümüz ürünlerin hemen hemen hepsinde bulunur.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?