banner15

Erkeklerin daha sık kanser olmasının nedeni genlerdir iddiası

Amerikalı bilim adamları, erkeklerin kadınlardan daha fazla kansere yakalanmasının nedeninin genlerle ilgili olabileceğini belirtti

Erkeklerin daha sık kanser olmasının nedeni genlerdir iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikalı bilim adamları, erkeklerin kadınlardan daha fazla kansere yakalanmasının nedeninin genlerle ilgili olabileceğini belirtti.

ABD'deki Dana-Farber Kanser Enstitüsünden bilim adamları tarafından kadınların ve erkeklerin kansere yakalanma nedenleri ve oranları üzerine yürütülen araştırmada, kanser vakalarının daha çok erkeklerde görülmesinin genlerle ilgili olabileceği sonucuna varıldı.

Araştırmada kadınların XX kromozomuna sahip olmalarının onlar için bir avantaj olduğu, iki X kromozomunun birbirlerini koruyarak kansere yakalanma riskini düşürdüğünü belirtilirken, XY kromozomuna sahip erkeklerin ise böyle bir korumadan mahrum olduğu kaydedildi.

ERKEKLERİN KANSERE YAKALANMA RİSKİ YÜZDE 20 DAHA FAZLA

Uzmanlar, genetik farklılık nedeniyle erkeklerin kansere yakalanma riskinin kadınlara göre yüzde 20 daha fazla olduğunu belirtti. Hatta bazı kanser türlerinde erkekler için bu oranın yüzde 80'lere kadar çıkabildiği görüldü.

Araştırmanın sonuçları "Nature Genetics" dergisinde yayımlandı.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2016, 17:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48