banner39

Fark ücreti soygunu devam ediyor

Hasta Hakları Aktivistleri Başkanı Orhan Demir hastanelerde alınan fark ücretlerini değerlendirdi.

Sağlık 02.08.2011, 15:01 02.08.2011, 15:28
Fark ücreti soygunu devam ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

A sınıfı Özel hastanelerin aldıkları fark ücretlerini değerlendiren Hasta Hakları Aktivistleri Başkanı Orhan Demir “Özel hastaneler hastadan ‘haksız kazanç’ elde ediyor, SGK ve Sağlık Bakanlığı ise seyrediyor” dedi.

Hasta Hakları Aktivistleri Başkanı Orhan Demir yaptığı açıklamada şu görüşleri diler getirdi:

Bilindiği üzere, 29 Ocak 2010 tarihinde yayımlanan “Özel Hastaneler ile Vakıf Üniversite Hastanelerinin Puanlandırılması ve İlave Ücret Alınması Hakkında Yönerge” gereği oluşturulan Komisyon tarafından SGK ile sözleşmesi bulunan özel hastanelerin, genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden 01 Ocak 2011 tarihinden itibaren alabilecekleri ilave ücret oranları yayımlanmıştı.”

EN FAZLA YÜZDE YETMİŞ FARK ALINABİLİR

Söz konusu Yönerge kapsamında puanlandırılan hastaneler, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu tarafından belirlenen sağlık hizmetleri bedeline ek olarak, genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden, sunmuş oldukları sağlık hizmetleri karşılığında en fazla;

 • 0–200 puan arası hastaneler: yüzde 30,
 • 201–400 puan arası hastaneler: yüzde 40,
 • 401–600 puan arası hastaneler: yüzde 50,
 • 601–800 puan arası hastaneler: yüzde 60,
 • 801–1000 puan arası hastaneler yüzde 70 oranında ilave ücret alabilmektedirler.

Yönerge kapsamında puanlandırılmayan diğer özel sağlık hizmeti sunucuları ise  en fazla yüzde  30  oranında ilave ücret alabilirler.

FAZLA FARK ÜCRETİ ALAN KURUMUN SÖZLEŞMESİ İPTAL EDİLMELİ

Hastaneler tarafından yukarıda belirtilen oranlardan daha fazla oranda ilave ücret alındığının tespit edilmesi halinde, protokol ve sözleşme hükümleri gereğince işlem yapılabileceği ifade edilmektedir.

HASTANENİN SINIFI VE ALINAN ÜCRET BİLGİSİNİN TARİFESİ ASILMASI ZORUNDA

Aynı yönergenin ilgili maddelerinde hastaneler her yılın 1 Ocak tarihi itibariyle aldıkları hastane puanını ve 13 üncü maddedeki esaslara göre alabilecekleri ilave ücret oranını hastaların bulundukları ortamlara 50x50 cm ebatlarında görülecek tarzda asarlar denilmektedir.

ACİL DURUMLARDA KESİNLİKLE ÜCRET ALINAMAZ

Öte yandan aynı yönergede Aşağıda belirtilen sağlık hizmetlerinden hiçbir şekilde ilave ücret alınmayacağı açık olarak dile getirilmektedir.

 • Acil servislerde sunulan sağlık hizmetleri ile acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri
 • Yoğun bakım hizmetleri
 • Yanık tedavisi hizmetleri
 • Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri,
 • Yeni doğana verilen sağlık hizmetleri
 • Organ, doku ve hücre nakilleri
 • Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,
 • Diyaliz tedavileri
 • Kardiyovasküler cerrahi işlemleri.

FAZLA FARK ÜCRETİ YOĞUN ŞEKİLDE ŞİKÂYET EDİLİYOR

Başkan Demir, derneğe yapılan başvuruların yoğun olduğunu belirttiği konuşmasında şöyle sürdürdü:

Derneğimize son günlerde yapılan fazla fark ücreti ve acil servis hizmetlerin-   den ücret alındığıyla ilgili şikâyetler, yukarıda ifade edilen bilgiler ışığında değerlendirilerek bu hususta bir çalışma yapılması yoluna gidilmiştir.

Yapılan çalışmada öncelikle söz konusu yasal mevzuat incelenmiştir.

İstanbul’daki A (801-1000 Puan aralığı)   sınıfı hastanelerin verdikleri hizmetler karşılığında Sosyal Güvenlik Kurumun’dan alacağı ücretler ile hizmet alan SGK lı veya bakmakla yükümlü olduğu yakınlarından alabileceği fark ücretleri  tespit edilmiştir.

Tespit edilen ve aşağıdaki listede imsileri bulunan A sınıfı kurumla sözleşme imzalamış Özel hastaneler tek tek telefonla aranmış aranan zaman aralığı gün ay ve saat olarak kaydedilerek yetkili kişilerden kardioloji ve dâhiliye muayenelerinden ne kadar fark ücreti aldıklarının tespiti için aşağıdaki sorular sorulmuş ve dökümü ilişikte bulunan tablodaki cevaplar alınmıştır.

HAKSIZ KAZANCA GÖZ YUMULUYOR

Demir konuşmasında haksız kazanca da değinerek sözlerini şöyle bitirdi:

Yukarıdaki bilgilerde göstermektedir ki Özel Hastaneler Hasta ve hasta yakınlarının bilgi eksikliğini, tecrübe sizliği ve mecburiyetini kötüye kullanarak,  almaları gereken orandan fazla,  fark ücretini ve muayeneye bağlı tektik ve diğer tahlil ücreti alıp haksız kazanç elde etmektedirler.  Ayrıca bu yolla uymaları zorunlu olan yasal mevzuatları da ihlal etmektedirler.

FAZLA ÜCRET ALAN KURUM VE YETKİLİLERİ ŞİKÂYET EDİLEBİLİR

Yasaları ihlal ederek Haksız kazanç elde eden Özel ve Üniversite Hastaneleri SGK’ya, il sağlık müdürlüğüne Sağlık bakanlığına şikâyet edilebileceği gibi yetkililer hakkında Savcılıklara suç duyurusunda bulunulabilir.  Yasadışı alınan ücretin iade edilmemesi durumunda iadesi için dava açılabilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?