banner27

Fazla sarımsak beyne zararlı

Uzmanlar gereğinden fazla alınan sarımsağın insan beynine zarar verebileceğini söylüyor.

Fazla sarımsak beyne zararlı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, her derde deva olarak bilinen sarımsağın fazla tüketimi halinde felce neden olabileceğini belirtiyor

Yeni Şafak'ın haberine göre, Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, tansiyonu düşürdüğü, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, birçok kişinin de antibiyotik yerine kullandığı sarımsakla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sarımsağın gereksiz yere fazla tüketildiğinde felç riskini arttırdığını söyleyen Yavuz, "Kontrolsüz sarımsak kullanımında kan basıncı aniden, beyine giden kan dolaşımını olumsuz etkilemektedir. Beyindeki kan dolaşımı yeterli olmayan yaşlı hastalarda ise bu durum felç ile sonuçlanabiliyor. Acil servisimize felç belirtileri ile gelen birçok kişide felç oluşumundan önce sıkça sarımsak tükettiği ortaya çıkmıştır" dedi.

SARIMSAKTA AŞIRI TÜKETİM VAR

Halk arasında sarımsak kullanımının yaygınlaştığını vurgulayan Yavuz, faydalı olur düşüncesiyle hanımlarının sarımsağı yemeklerde, soslarda ve kızartmalarda kullandığını söyledi. Yavuz, "Son yıllarda alternatif tıbbın bize sunduğu imkânlar sayesinde sarımsağın faydaları hakkında televizyon programlarında, gazetelerde bilgiler yer alıyor. Sarımsağın tansiyonu düşürdüğü, bağışıklık sistemini güçlendirdiği hakkında bilgiler veriliyor. Fakat sarımsak gereksiz yere fazla tüketildiğinde felç riskini artırıyor" dedi.

İlaç yerine kullanmayın

Hipertansiyon hastalarının dahi ilaçtan çok sarımsak kullandığı yönünde tespitlerin olduğunu söyleyen Yavuz, "Sarımsak, tansiyon düşürücü etkisi nedeniyle halk arasında çok sık kullanılmaktadır. Yüksek tansiyon problemi yaşayan hastaların sarımsak tüketimine ağırlık verdiğini gözlemlemekteyiz. Sarımsak kullanımı ilaçların bile önüne geçmiştir. Çoğu hipertansiyonlu kişi, ilaçlardan çok sarımsak kullanmaya yönelmiştir. Sarımsağın kontrolsüz bir şekilde tüketilmesi tansiyonun ani düşmesine sebep olarak felç riski oluşturmaktadır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2010, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25