banner39

Gece çalışan kadınlarda kanser daha fazla

Gece çalışan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin arttığı belirlendi.

Sağlık 19.06.2012, 16:28 19.06.2012, 16:28
Gece çalışan kadınlarda kanser daha fazla

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'da yapılan ve Uluslararası Kanser Dergisi'nde yayımlanan araştırma sonuçları, gece çalışan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin yüzde 30 fazla olduğunu gösterdi.

Bilim adamları, özellikle 4 yıldan fazla gece çalışan ve ilk gebelikten önce gece uzun süre çalışan kadınlarda riskin arttığını vurguladı. Araştırma binden fazla kadınla yapıldı.

Bilim adamları, vücuttaki birçok biyolojik işlevi düzenleyen biyolojik ritmin bozulmasının, hücreleri etkileyebileceğini, gece çalışan kişilerin antikanserojen etkileri olan melatonin hormonundan yoksun kalabileceğini ve dolayısıyla bu kişilerin bağışıklık sisteminin zayıflayabileceğini belirtti.

EMZİRMEK YARARLI

Emzirmenin kanser yapan hormonları azaltarak yenilenme sağladığını hatırlatan bilim adamları, bebek sahibi olmayan kadınlarda meme kanseri riskinin yüksek olmasının, bu kadınların meme hücrelerinin henüz değişmemesinden kaynaklanıyor olabileceği vurgulandı.

Daha önce yapılan araştırmalar, hemşireler ve hosteslerin meme kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğunu göstermişti.

Konuya ilişkin makale Fransız "Science et avenir" dergisinin internet sitesinde de yer alıyor.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?