banner39

Gereksiz antibiyotik dişler için de zararlı

Bilinçsiz antibiyotik kullanımının zararlarına bir yenisi daha eklendi. Uzmanlara göre dişlerin oluşmasında kullanılan tetrasiklin grubu antibiyotikler, kalıcı lekelere yol açıyor.

Sağlık 11.07.2011, 16:17 11.07.2011, 16:27
Gereksiz antibiyotik dişler için de zararlı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Doktor tavsiyesi almadan bilinçsiz ve gereksiz antibiyotik kullanımının diş sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunduğu bildiridi. Protez ve implantoloji uzmanı Dr. İlker Arslan, daimi dişlerin oluşması sırasında kullanılan tetrasiklin grubu antibiyotiklerin, dişlerde renklenmelere neden olabildiğini açıklayarak, “ Bu gibi durumlarda beyazlatma işlemi bile etkili olamıyor, görüntü ancak porselen ve kompozit protezlerle düzeltilebiliyor’’ diye konuştu. Dr. İlker Arslan, toplumsal ilişkilerde temiz ve bakımlı dişlere sahip olmanın büyük önem taşıdığını, araştırmalara göre, ilk karşılaşmalarda yüz bölgesinde en çok dikkat edilen bölgenin dudaklar ve dişler olduğunu belirtti. Arslan, günümüzde ‘estetik gülüş’ kavramının ortaya atıldığını, bunun yüzün bütünüyle uyumlu ve doğal bir gülümseme’’ anlamına geldiğini söyledi.

Dişler, diş etleri ve dudakların estetik gülüşün 3 ana bileşeni olduğunu bildiren  Dr. Arslan, şu bilgileri aktardı: ‘’Dişler temiz, sağlıklı, düzgün sıralanmış ve boyut olarak yüzün tamamıyla ve kendi aralarında orantılı olmalıdır. Bu oran birçok estetik yapıda ön plana çıkan altın orandır. Diş etleri ise dişleri bir çerçeve gibi sarmaktadır. Dudaklar ise hem dişleri, hem de diş etlerini çevreleyen ve boyutlarına göre dişlerin görünürlüğünü etkileyen önemli bir bileşendir.’’ Arslan, “Güzel bir yüz yapısına sahip kişilerde normalden daha uzun veya kısa dişlerin bulunması, özellikle ön grup dişlerde çürük veya eski, renkleşmiş dolguların olması, diş etlerinin çok fazla görünmesi veya çekilmiş olması, yaşa bağlı olarak diş renklerinin koyulaşması, aşınmaya bağlı boylarının kısalması diş estetiğini bozar, yüzün tamamını da etkiler’’ dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?