banner15

Her üç Amerikalı'dan biri obez

Son açıklanan obezite raporuna göre, Amerika Birleşik Devletleri şişmanlamaya devam ediyor. Ülkede neredeyse 3 kişiden biri obez durumda. Çocuklarda ise 1980 yılından bu yana obezite üç kat daha arttı.

Her üç Amerikalı'dan biri obez

Obezite, Amerika Birleşik Devletleri'nde en ciddi sağlık sorunlarından biri. Kalp rahatsızlığı, felç vediyabetin aralarında bulunduğu 30'dan fazla hastalığı tetikleyen obeziteden muzdarip olanların sayısı her yıl katlanarak artıyor.

Trust for America's Health tarafından açıklanan raporda, ülke genelinde 28 eyalette obezite oranın yükselmeye devam ettiği ortaya çıktı. Rapora göre, ülke genelinde aşırı şişmanlık sorunun en yoğun görüldüğü ve sürekli olarak artığı eyalet Mississippi. Yetişkin nüfusunun yüzde 33,8'nin aşırı kilolu olduğu eyalette; yüksek tansiyon ve şeker hastalığının en yoğun şekilde görüldüğü ifade edildi. Amerika Birleşik Devletleri'nde şimdilerde sağlık harcamalarının dörtte birinden fazlası obezite sorunuyla ilgili.

Geçtiğimiz yıl 4 eyalette; Mississippi, Alabama, Tennessee, West Virginia'daki yetişkin nüfusun yüzde 30'un üzerinde aşırı kilolu olduğunu ortaya koyan araştırmanın bu yıl ki sonuçlarına göre 4 yeni eyalet de yüzde 30 oranını geçti. Louisiana, Oklahoma, Kentucky ve Arkansas, yetişkin nüfusunun yüzde 30 aşırı kilolu olan eyaletler arasına katıldı.

Çocuklarda ise 1980 yılından bu yana obezite üç kat daha arttı. Ülkede obezlerin sayısı arttıkça, sağlık faturaları da kabarıyor. Okul kantininden yiyeceklerini alan çocuklar, bu kameranın karşısına geçip, tepsilerindeki yiyeceklerin kalori miktarlarını bu cihazlar aracılığıyla kaydettiriyor. Yemekler yendikten sonra kalanlar da, aynı kamera tarafından kayıt altına alınıyor. Akıllı kameraların bağlı olduğu bilgisayarlardaki yazılım programı ise aradaki farka bakarak çocuğun günlük kaç kalori aldığını hesaplıyor. Çocukların yiyecek tercihleri ve yeme alışkanlıkları konusunda bilgi veren bu kayıtlar, ailelerle de paylaşılıyor. Texas eyaletinde, şimdilik 5 ilköğretim okulunda başlatılan uygulamanın, ülke genelinde yaygınlaştırılması planlanıyor.

En obez 10 eyaletler ise şöyle: "Mississippi yüzde 33,8, Alabama yüzde 31,6, Tennessee yüzde 31,6, West Virginia yüzde 31,3, Louisiana yüzde 31,2, Oklohoma yüzde 30,6, Kentucky yüzde 30,6, Arkansas yüzde 30,1, South Carolina yüzde 29,9, Michigan yüzde 29,4."

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 10:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35