banner39

Hipertansiyona ilaçsız tedavi

Kalp damar hastalıklarının bir numaralı risk faktörü olan yüksek tansiyondan, ilaç kullanmadan da tedavi edilebileceği belirtildi.

Sağlık 26.05.2012, 05:28 26.05.2012, 05:28
Hipertansiyona ilaçsız tedavi

Türkiye’de 45 yaş üstündeki her iki kişiden biri “sessiz katil” olarak adlandırılan yüksek tansiyon hastası. Yüksek tansiyon, kalp damar hastalıklarının bir numaralı risk faktörü.

Eğer tansiyonunuz 135/85 mmHg üzerindeyse kalp krizi veya felç geçirme riskiniz 2 misli, 155/95 üzerinde 4, 175/105 ve üzerinde ise 8 misli daha fazla risk altındasınız.

Tansiyonunuz art arda yapılan birkaç ölçümde 140/85 mmHg ve üzerinde çıkıyorsa tedaviye ihtiyacınız var demektir. Ancak bazı doktorlara göre tedavi hemen ilaca başlamak değil. Ünlü kardiyolog Dr. Murat Kınıkoğlu ilaçsız hipertansiyon tedavisini satırbaşlarıyla anlattı:

- Normal kilonuza inerek yüksek tansiyondan kurtulabilirsiniz.

- Araştırmalar, haftada en az üç gün 45 dakika spor yapan kişilerin tansiyonun iki ay içinde belirgin düşme olduğunu gösteriyor. Koşabilir, hızlı yürüyebilir, yüzebilir, bisiklete binebilirsiniz. Düzenli spor yapmıyorsanız günde 15 dakika ile başlayıp 45 dakikaya kadar çıkın.

- Öfke, hırs, kıskançlık gibi duygulardan kurtulmaya çalışın.

- Günde 7-8 saat uyuyun. İyi uyuyamayanların tansiyonu, ilaç alsalar da kontrole girmez.

- Tuzu azaltın. Salamura ve tuzlanmış yiyecekler, turşu, tuzlu zeytin yemeyin. Tuzsuz peynir veya lor peyniri tercih edin, peyniri suya koyup tuzunu çıkarın.

- Alkol, kola ve diğer gazlı içecekler, soda, hazır meyve suları yasak.

- Şeker, tatlılar, beyaz un, patates, pirinç pilavı gibi kötü karbonhidratlardan uzak durun.

- Kuru üzüm, kavun, muz, avakado, elma, armut potasyum açısından çok zengin. Her gün bir avuç çekirdekli kara üzüm yiyin.

- Sebze ve meyve tüketiminizi artırın. Havuç, brokoli, karnabalar, kereviz, kabuklu pirinç, bakla, barbunya, fasülye gibi yemekleri tercih edin. Portakal, mandalina ve greyfut gibi narenciye ürünlerini bol tüketin.

- Esmer ekmeği tercih edin.

- Tuzsuz yer fıstığı, potasyum ve kalsiyum açısından zengindir. Sarımsak faydalıdır.

- Buna rağmen tansiyonunuz düzelmezse Dash diyeti yapın. Yapamıyorsanız ilaç için doktorunuza danışın.

Kaynak: Vatan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?