banner39

'Kabus senaryosu' gerçek oluyor: Virüs daha fazla yayılmak için evrim geçirdi

Bilim dünyasında "kabus senaryosu" adı verilen "bir virüsün hava yolu ile bulaşacak kapasiteye sahip olması" durumunun, yaklaşık son iki yıldır dünyayı perişan eden ve milyonlarca insanın ölümüne yol açan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için söz konusu olduğu iddia edildi.

Sağlık 19.09.2021, 11:51
'Kabus senaryosu' gerçek oluyor: Virüs daha fazla yayılmak için evrim geçirdi

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs pandemisiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Varyantların etkisinin konuşulduğu bu günlerde yapılan bir araştırmayla virüs mutasyonlarının değişimi incelendi.

İngiliz Daily Mail'in haberine göre bilim insanları virüsün yeni varyantlarının ortaya çıkmasıyla yaşadığı değişimi belirlemeyi başarırken, virüsün 'havada daha iyi yayılmak için' evrim geçirdiği öne sürüldü.

Herhangi bir virüsün havadan yayılması bilim çevrelerince 'kâbus senaryosu' olarak belirtilirken, bir virüsün hava yolu ile bulaşacak kapasiteye sahip olursa bu durum bulaşıcılık oranını ciddi derece yükseltiyor.

Benzer bir durumun koronavirüs için de geçerli olduğu aktarılırken, orijinal koronavirüs (Wuhan versiyonu) ile İngiltere'de ocak ayındaki yıkıcı ikinci dalgayı tetikleyen Alpha varyantı kıyaslandı.

Maryland Üniversitesi'nden araştırmacılara göre Alpha varyantı ile enfekte olan insanların, normal virüs bulaşan insanlardan 100 kat daha fazla havaya virüs yayıyor. Delta varyantıyla ilgili henüz bu çalışmaya imza atılmazken bilimsel olarak daha bulaşıcı olduğu kanıtlanan Delta için de sonuçların değişmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

SonDakika

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?