Kahve kan akışını hızlandırıyor

Japonya'da ypılan bir araştırmada bir bardak kahve içen insanların kan akışının yüzde 30 arttığı gözlendi

Kahve kan akışını hızlandırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kahve içmenin vücuttaki kan dolaşımının hızlanmasına sebep olduğu açıklandı. Japonya'da 27 yetişkin üzerinde yapılan araştırmaya göre bir bardak kafeinli kahve içenlerin parmaklarındaki kan akışı hızlanyor.

Kardiyologların ve eczacı profesörlerinin yer aldığı bir araştırma ekibi, yaptıkları araştırmada; bir bardak kahve içen insanın kan akışının 75 dakika boyunca yüzde 30 civarında arttığını gözlemledi.

Araştırma hakkında açıklama yapan Prof. Masato Tsutsui; bu araştırmanın kalp damar sağlığı açısından kahvenin ne kadar faydalı olduğunu gösterdiğini belirtti.

Dünyanın en çok tüketilen içeceklerinden biri olan kahve ile ilgili yapılan bu araştırma Amerikan Sağlık Örgütü tarafından duyuruldu, yapılan açıklamada kahve içmenin kalp rahatsızlıklarını ve kalp krizinden ölme riskini azalttığı ve yüksek dozda alınan kahvenin büyük damarların açılmasını sağlayacağı ifade ediliyor.

Tsutsui kahvenin damarlarda bu etkiyi nasıl yaptığının henüz tam olarak bilinmediğini, ancak kafeinin damarları açıp pıhtılaşmayı önlediğini belirtiyor. Eğer kahvenin nasıl etki yaptığı tam olarak çözülebilirse, kalp damar tedavisiyle ilgili yeni bir stratejinin oluşturulabileceğini ifade ediyor.

Öte yandan; Chicago'daki Kalp Damar Enstitüsü adına konuşan kardiyolog Vincent Bufalino USA Today'e yaptığı açıklamada, bu küçük araştırmaya dayanarak bilimsel çıkarımlar elde etmenin mümkün olmadığını ifade ederek, bu araştırmanın sadece bir bardak kahve üzerine yapıldığını ve bu araştırmanın bir bardak kahveyle sınırlı olduğunu belirtiyor. Bufalino, az miktarda kahvenin belki faydasının olabileceğini ama yüksek miktardaki tüketimin kalp krizine sebebiyet verebileceğini kaydetti

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 12:13
banner53
YORUM EKLE

banner39