banner39

Kalp sağlığı için kenti terkedin...

Düzensiz şehirleşmenin getirdiği olumsuzluklar kalp damar hastalığına yakalanmada en önemli faktörlerin başında geliyor

Sağlık 04.04.2013, 15:23 04.04.2013, 15:58
Kalp sağlığı için kenti terkedin...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her yıl dünyada 17,5 milyon, Türkiye'de ise yaklaşık 200 bin insanın, kalp damar hastalıkları nedeniyle öldüğü bildirildi.

Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Azmi Özler, kalp damar hastalıklarının üçte ikisinin düşük ve orta gelirli ailelerde görüldüğünü belirterek, sağlıksız beslenme, motorlu taşıtların yaygınlığı, hava kirliliği, stres, düzensiz şehirleşmenin getirdiği olumsuzlukların kalp damar hastalığına yakalanmada en önemli faktörler olduğunu kaydetti.

Özler, ''Kalp damar hastalıklarında, doğumsal kalp damar hastalıkları bir tarafa bırakılırsa, korunmanın çocukluk yaşlarından itibaren başlaması gerekmektedir. Eğer sigara içiyorsanız en kısa zamanda bunu terk etmeli hatta sigara içilen ortamlardan kaçınmalısınız. Bugün kalp merkezlerinin koroner yoğun bakım servislerinde yatan hastaların yüzde 90'ından fazlası sigara içen kişilerdir. Beslenmenize dikkat edin. Hareketsiz yaşamdan uzak durun. Kendiniz ve kalp damar sağlığınız için her gün yarım saat yürüyüşe vakit ayırın'' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?