banner39

Klimalı evde zehirlenmeye dikkat

Evlerdeki havanın dışarıdan serin olması bacalarda ters dönme olayına sebebiyet veriyor

Sağlık 29.07.2012, 13:09 29.07.2012, 13:09
Klimalı evde zehirlenmeye dikkat

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaz sıcaklarından kurtulmak için çalıştırılan klimalar, bacalardaki ''terse dönme olayı'' nedeniyle karbonmonoksit zehirlenmelerine sebep olabilir.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, aşırı sıcak günlerde kuzeye bakan, direkt güneş ışığı almayan ya da klima ve benzeri araçlarla soğutulan evlerdeki havanın dışarıdaki havadan soğuk olması nedeniyle binalarda inversiyonun (terse dönme olayı) yaşanabileceğini belirtti.

Bacaların havanın yükselmesi sistemiyle çekiş yaptığına işaret eden Akdur, ''Aşırı sıcak havalarda dışarıdaki hava sıcak, içerideki hava serindir. Bu nedenle, kombi ve şofben bacaları zor çeker ve bazen de hiç çekmez'' dedi.

Dışarıdaki hava 45 dereceyken içerideki hava 20-21 derece ise havanın sıcaktan soğuğa akması nedeniyle bacaların ters çekeceğini anlatan Akdur, ''Bu durumda şofbeni çalıştırırsanız baca çekmez. Ve gazı evin içine verir. Bu da salınan karbonmonoksit gazı nedeniyle zehirlenmelere neden olur'' diye konuştu.

Akdur, günün sıcak saatlerinde hermetik olmayan, baca sensörü bulunmayan şofben ve kombilerin kullanılmaması gerektiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü