banner39

Koronavirüs tedavisinde kullanılan Remdevisir üreme hücrelerine zarar verebilir

Çinli bilim insanları koronavirüs tedavisinde kullanılan Remdevisir ilacının üretim sistemine zarar verebileceği açıkladı.

Sağlık 28.04.2020, 15:17 28.04.2020, 16:35
Koronavirüs tedavisinde kullanılan Remdevisir üreme hücrelerine zarar verebilir

Remdevisir'in etkisiyle ilgili olarak 4 gruba ayırdıkları 28 fare üzerinde klinik araştırmalar yürüten Çinli uzmanlar, birinci gruba Remdevisir vermezken, diğer üç gruba her gün 10, 50 ve 150 mikrogram dozunda Remdevisir verdi.

Uzmanlar, bir hafta sonunda ilacın üreme hücrelerinin sayısını ve hareketliliğini olumsuz etkilediğini, sonuçların günlük doz miktarı arttıkça daha kötü olduğunun görüldüğünü tespit etti.

Bunun yanında uzmanlar, ilacın etkisinin belirlenmesi için ilacın tüketim sonuçlarını araştırmaya devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

bioRxiv.org sitesinde Çinli bilim insanlarının Remdesivir ilacı üzerinde yaptığı araştırmalar sonucu hazırladığı makalenin ön baskısı yayınlandı.

Geçen hafta The Guardian'da yer alan haberde, ABD Başkanı Donald Trump'ın da 'umut verici' olarak nitelendirdiği ve dünya genelinde koronavirüs tedavisi ihtimali nedeniyle stokları tükenen Remdesivir ilacının yapılan tam denemelerde başarıya ulaşamadığı belirtilmişti.

Kaynak: Time Türk

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?