banner39

'Mantar hastalıkları acilen tedavi edilmeli'

Uzmanlar basit tedbirlerle mantar hastalıklarından korunabileceğini belirtiyor. Özellikle şeker hastaları ve varisli hastalarda ciddi enfeksiyonlara sebep olan mantarın acilen tedavi edilmesi gerekiyor

Sağlık 01.08.2011, 14:49 01.08.2011, 15:01
'Mantar hastalıkları acilen tedavi edilmeli'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yaz aylarında mantar hastalıkları daha sık görülebiliyor. Bununda da sebebi sıcaklara bağlı terleme sonucunda derinin su ile şişmesi sonucunda mantarların yerleşmesi için uygun ortam oluşuyor. Uzmanlar basit tedbirlerle mantar hastalıklarından korunabileceğini belirtiyor. Özellikle şeker hastaları ve varisli hastalarda ciddi enfeksiyonlara sebep olan mantarın acilen tedavi edilmesi gerekiyor.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Teoman Erdem, mantar hastalıklarının özellikle yaz aylarında sık görülen derinin mantar denilen mikroorganizmalar tarafından oluşturulan ve bir grup hastalığı olduğunu söyledi. Erdem, mantarın yaz aylarında sık görülmesinin sebebinin nemli ortamlarda daha rahat çoğalması ve deriye yerleşmesi olduğunu kaydederek, "Yaz aylarında sıcaklara bağlı terleme sonucunda derimizin su ile şişmesi sonucunda mantarların yerleşmesi için uygun ortam oluşmaktadır. Yazın yüzme havuzlarına sık gidilmektedir. Havuzlarda ortak terlik kullanımı da riski artırmaktadır. Mantar hastalıklarının çok çeşitli tipleri olmasına rağmen en sık ayaklarda, özellikle ayak parmak aralarında, kasıklarda, tırnaklarda ve gövdede görülmektedir." dedi.

Ayaktaki mantar enfeksiyonunun sıklıkla ayağın dıştaki parmakları arasından başladığını, parmaklar aralarında beyazlaşma, kepeklenme, sulanma görüldüğünü dile getiren Erdem şu bilgileri verdi: "Ayak tabanlarında kepeklenmeler, soyulmalar ve içi su dolu şişlikler görülebilir. Hastalarda kaşıntı vardır. Ayak mantar hastalıkları tedavi edilmezse tırnaklara geçer. Tırnaklarda kalınlaşma, renk değişikliği, tırnak yapısında bozulmalar görülür. Hastaların deriyi kaşımaları sonucunda deri bütünlüğü bozulmakta ve buradan başka mikroorganizmalar girerek ayakta kızarıklık, ağrı ve şişlik oluşturan daha tehlikeli enfeksiyonlar da oluşabilmektedir. Özellikle şeker hastaları ve varisli hastalarda mantar hastalıkları acilen tedavi edilmelidir. Çünkü bu hastalarda ayaklarda yara oluşmasına ve ciddi ayak enfeksiyonu oluşmasına yatkınlık vardır. Bu hastalarda mantara bağlı bu tür problemlerin oluşma riski yüksektir."

Kasık mantar enfeksiyonunun özellikle çok terleyen ve şişman kişilerde daha sık görüldüğünün altını çizen Erdem, bu bölgelerde terleme ve sürtünme sonucunda kızarıklık, sulantı, kepeklenme ve kaşıntı ile seyredebilen mantar enfeksiyonları oluşabileceği uyarısında bulundu. Gövde mantar enfeksiyonunun ise gövdede beyaz veya kahverengi kepekli döküntüler oluştuğunu, bu tablonun genellikle sırta yerleştiği anlatan Erdem “ Kaşıntısız olduğu için gözden kaçabilir. Bu tip çok terleyen ve yağlı derisi olan kişilerde daha sık görülür.” dedi.

MANTARDAN KORUMA ÖNERİLERİ
Prof. Dr. Erdem ayak, kasık ve gövde mantardan korunma önerilerini ise şöyle açıkladı:
Ayak mantarlarından koruma yolları:

— Rahat, dar olmayan ayakları terletmeyen ayakkabılar giyilmeli, gerekirse terlik kullanılmalı.
— Çoraplar pamuklu olmalı, terleten naylon türü çoraplar giyilmemeli.
— Ayaklar yıkandıktan sonra mutlaka kurulanmalı, özellikle ayak parmak aralarının kurulanması ihmal edilmemeli.
— Havuzlarda başkasının terliği giyilmemeli.
— Kasık mantarlarından korunma yolları: Mümkünse kilo verilmeli.
— Terletici aşırı fiziksel aktivitelerden kaçınmalı.
— Bacakların birbirine sürtünmesini engelleyecek, arada bariyer oluşturacak uygun iç çamaşırlar giyilmeli.
— Teri alacak pudralar kullanılabilir, ancak pudralarda o bölgede birikerek enfeksiyon için uygun ortam zemin oluşturabilir. Bu açıdan az ve dikkatli kullanılmalıdır.
— Sık duş alınmalıdır.
- Gövde mantar enfeksiyonundan korunma yolları : Sık duş alınmalıdır.
— Terletici aşırı fiziksel aktivitelerden kaçınmalı.
— Terlemeye yol açan dar, naylon türü giysiler giyilmemeli, pamuklu giysiler giyilmeli.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?