Maymun çiçeği virüsü yeni bir salgın tehdidi mi?

Avrupa ve Amerika'da ilk kez bu yıl görülen maymun çiçeği virüsü, akıllara yeni bir salgın tehdidi olup olmadığı sorusunu getirdi.

Sağlık 21.05.2022, 11:03
Maymun çiçeği virüsü yeni bir salgın tehdidi mi?

2 yılı aşkın süredir koronavirüsü ile mücadele eden dünya şimdi de Maymun çiçeği virüsü için telaşlanıyor.

Çiçek hastalığı olarak bildiğimiz ve aşı ile önüne geçtiğimiz hastalığa benzeyen maymun çiçeği virüsü, Afrika'da 70'li yıllardan itibaren görünen ve o bölgede kemirgenlerden maymunlara ve maymunlarla temas eden insanlara geçti. 80'li yıllarda da özellikle Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde görüldü ve küçük bir salgına neden oldu. 2003'te ise ilk kez Amerika'da Nijerya'dan gelen kişilerle bağlantılı vakalar görülürken İngiltere'de de yine Nijerya'dan gelen bir vakaya rastlandı.

Bu yıl İngiltere'de görülen ilk vakanın Afrika'ya seyahat etmiş bir kişide görüldüğünü belirten Bilim Kurulu üyesi ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Genel Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, "İngiltere'de 7 Mayıs'tan itibaren seyahatle ilgisi olmayan olgular da görüldü.

Ardından Portekiz ve İspanya'da da görüldü. Bu kez sorun, o bölgeye seyahat etmeyen kişilerde de tanımlanmış olması. Yani normalde Afrika'da ya da Afrika'ya seyahat eden kişilerde tanımlanmışken şu anda seyahat etmeyen kişilerde de tanımlandığı için o bölgelerde de yayıldığı düşünülüyor.

Çiçek aşısı bu virüsten de koruyordu ama artık aşılama yapılmıyor ve çiçeğe karşı aşısız grup sayısı arttığı için yayıldığı tahmin ediliyor" şeklinde konuştu.

Kaynak :Sabah

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?