Meyve, anevrizma riskini düşürüyor

İsveç’te yapılan araştırmadan meyve sevenleri sevindirecek bir sonuç çıktı. Araştırma, günde en az 2 meyve tüketmenin, damarlarda genişleme riskini yüzde 25, yırtılma riskini ise yüzde 43 azalttığını gösterdi.

Meyve, anevrizma riskini düşürüyor

Düzenli olarak meyve tüketenlerde anevrizma (damarda yırtılma veya genişleme) riskinin daha az olduğu belirlendi.

İsveç'teki Karolinska ve Uppsala üniversitelerinden bilim insanlarının yaptığı araştırma, günde en az 2 meyve (elma, armut, muz, portakal veya diğer turunçgillerden) tüketenlerde damarlarda genişleme riskinin yüzde 25, yırtılma riskinin ise yüzde 43 azaldığını gösterdi.

Araştırmacılar, 13 yıl boyunca 46-84 yaşındaki 80 binden fazla kişinin sağlık durumu ve meyve-sebze tüketme alışkanlığını inceledi. Tüketim miktarına göre anevrizma riskinin azaldığının belirlendiği araştırmada, meyvelerin sigara içenlerde de olumlu etkisi olduğu vurgulandı. Bilim insanları, meyvelerdeki antioksidanların bu olumlu etkiyi sağlıyor olabileceğine dikkati çekti.

ANEVRİZMA ÖLÜME NEDEN OLABİLİR

Circulation dergisinde yayımlanan araştırmada, anevrizmaya etkisi bulunmasa da sebzelerin başka hastalıklara yakalanma riskini azalttığının görüldüğü belirtildi.

Aort denilen ana atar damarın karın kısmındaki bölümünde damar duvarındaki zayıflamış bölümden gelişen genişlemeye abdominal aort anevrizması (AAA) adı veriliyor. Yırtılma riskinin yüksek olduğu geniş anevrizmalar, acilen tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan kanamalara neden oluyor.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2013, 01:16
banner53
YORUM EKLE

banner39