banner15

Okul kantinlerini sıkı denetim

Sağlık Bakanlığı, valiliklere bir genelge göndererek gazlı içecek ve cips satışı yasaklanan okul kantinlerinin sık sık denetlenmesini istedi

Okul kantinlerini sıkı denetim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, gazlı ve kolalı içecekler ile kızartma ve cips satışının yasaklandığı okul kantinlerinin rutin aralıklarla denetlenmesini istedi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun imzasıyla, 81 il valiliğine bir yazı gönderildi. Yazıda, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilgili genelgesi hatırlatıldı.

Bu kapsamda okul kantinlerinde, doğal maden suları hariç enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler ve kolalı içecekler ile kızartma ve cipslerin satışlarının yapılmayacağı, otomatik satış yapan makinelerin de bulundurulmayacağı hatırlatıldı. Bunların yerine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan üretim veya ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satış yapılabilen meyvelerin bulundurulacağı belirtildi.

Bu kapsamda okul kantinlerinin rutin aralıklarla denetimlerinin yapılması, öğrencilerin teneffüs ve öğle aralarında kantinlerde satışı yasak olan gıda maddelerine okul çevresindeki satış noktalarından ulaşmalarının engellenmesi, okul çevresinde açıkta gıda satışının önlenmesi, kantin ve yemekhaneler ile okul çevresinde gıda satışı yapan işyerlerinin gerekli teknik ve hijyenik şartlara uygun faaliyet göstermesinin sağlanması istendi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 16:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35