banner15

Otistiklerin kardeşleri de risk altında

Otizmin gelişiminde genetik faktörler de kilit rol oynuyor

Otistiklerin kardeşleri de risk altında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ve Kanada'da otistik kardeşi olan 664 bebeğin incelendiği bir araştırmada, bebeklerin neredeyse yüzde 19'unda otizm hastalığının geliştiği belirtilerek, erkekler için riskin daha yüksek olduğu vurgulandı.

Üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen otizm hastası çocukların kardeşlerinde de bu hastalığın görülme riskinin yüksek olduğuna dikkat çekildi.

ABD ve Kanada'da yürütülen ve Amerikan Pediatri Dergisi'nde yayınlanan, otistik kardeşi olan 664 bebeğin 3 yaşına kadar incelendiği bir araştırmada, bebeklerin neredeyse yüzde 19'unda otizm hastalığının geliştiği belirtilerek, erkekler için riskin daha yüksek olduğuna ve otistik çocukların erkek kardeşlerinde bu hastalığın görülme olasılığının yüzde 27 olduğu vurgulandı.

"OTİSTİK ÇOCUKLARIN BEŞTE DÖRDÜ ERKEK"

The Independent gazetesinin yansıttığı araştırmada ayrıca, birden daha fazla otistik kardeşi olan bebeklerde hastalığın oluşma riskinin yüzde 32'ye çıktığı vurgulanarak, otistik çocukların beşte dördünün erkek olduğuna işaret edildi.

"GENETİK FAKTÖRLER KİLİT ROL OYNUYOR"

Araştırmada otizmin neden oluştuğunun bir gizem olarak kaldığı ifade edilerek, bu çalışmanın otizmin gelişiminde genetik faktörlerin kilit rol oynadığı görüşüne ağırlık kazandırdığı belirtiliyor.

Çalışmada yer alan bilim insanlarından Sally Ozonof, "Aileler sık sık diğer çocuklarının otizm olma riskinin ne kadar olduğunu soruyorlar ve şuana kadar cevaptan gerçekten emin olamıyoruz" dedi.
Ancak Doktor Ozonof, bazı ailelerde otizmin tekrarlanma olasılığının yüzde 18'den fazla olduğu bazılarında ise daha az olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 16:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35