Özbekistan'da kumlu tedavi

Özbekistan’da eklem, solunum ve sinir sistemi gibi hastalıklara karşı kumlu tedavi yapılıyor

Özbekistan'da kumlu tedavi

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Özbekistan’nın Surhandarye Bölgesi’ndeki  Kattakum çöl sahasında sıcak kum ile yüzlerce kişi eklem, solunum, sinir sistemi ve kısırlık gibi hastalıkları karşı tedavi görüyor.

Kattakum’daki kum tanesi sıradan bir kuma benzemediğini kaydeden yetkilier, buradaki kumların ince, tane ve tozsuz olduğunu belirtiyor. Kumun güneş ışığında çabuk ısındığını ve aldığı enerjiyi uzun müddet kendinde tuttuğunu, böylece tedavide etkili olduğu kaydedildi.

Klinkte görevli Prof. Dr. Zakirjon Zunnunov kumların tüm kaynakları ve fizikokimyasal özellikleri de incelenerek araştırıldığını belirterek, bir parça kumda magnezyum, potasyum gibi bir çok elementlerin içerdiğini açıkladı.

Tedavide hastanın bedeni kuma gömülerek yapıldığını anlatan doktorlar, bu yöntemin asırlardır devam edildiğini, bu yönde araştırma çalışmaların bilimsel alanda da yürütüldüğünü kaydetti.  

Yazın sıcak aylarında başlıyor başlayan tedavi süreci hava sıcaklığın +40 derecenin üstünde çıktığı bu günlerde işleme başlıyor. Kum banyosu denilen bu tedavinin bir seansi 7-9 kez kuma gömme uygulaması ile yapılıyor. Hem gündeş altında ve hem sıcak kum içinde ortalama 15 dakika gömülü yatan hastanın tansiyonu ölçülenerek kan basıncı doktorların kontrolü altında tutuluyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2012, 18:36
banner53
YORUM EKLE

banner39